Грошові перекази

Що таке грошові перекази?

Грошові перекази — це перерахування коштів від відправника до отримувача за допомогою відповідних операторів платіжних систем через національні або міжнародні платіжні системи з метою зарахування коштів на рахунок отримувача або видачі їх у готівковій формі.

Учасники грошових переказів

У структурі грошового переказу завжди є відправник, одержувач і посередник — оператор платіжної системи, який стягує за послуги певну плату.

У ролі відправника чи одержувача під час здійснення грошового переказу може бути як фізична, і юридична особа.

У ролі посередника виступає оператор платіжної системи. Ним може бути: Центральний банк країни, комерційний банк, Міжнародна система грошових переказів, Національна система грошових переказів, небанківська організація, яка має ліцензію на здійснення грошових переказів, підрозділи пошти.

Види грошових переказів

Грошові перекази можуть здійснюватися як у межах однієї держави – так звані внутрішні грошові переказитак і за його межі – міжнародні грошові перекази. Внутрішні грошові перекази, зазвичай, здійснюються у національній валюті, тоді як міжнародні – переважно у найбільш «ходових» світових валютах. При цьому одержувач може отримати як іноземну валюту, так і її еквівалент у національній валюті (валютне законодавство деяких країн визначає вимогу обов’язкової конвертації іноземної валюти).

Грошові перекази можуть здійснюватися як з відкриттям рахунку, і без його відкриття. У першому випадку потрібно відкриття рахунку в банківській установі, проте більшість людей вже мають відкриті рахунки, наприклад, при відкритті платіжної картки, у т.ч. у рамках зарплатного проекту. Грошові перекази з відкриттям рахунку є недорогими і зручними, т.к. за наявності інтернет-банкінгу платіж можна здійснити дистанційно, тобто. без відвідування відділення банку, а при здійсненні грошового переказу з картки на карту платіж можна здійснити і за допомогою різноманітних он-лайн сервісів.

Грошові перекази без відкриття рахунку можуть здійснюватися:

  • на довільні реквізити: для цього платник заповнює у банку форму заяви на здійснення переказу, вказує реквізити та найменування одержувача, реквізити банку одержувача та вносить готівку через касу банку, а також оплачує комісію за переказ згідно з тарифами банку;
  • в рамках укладених договорів – прийом платежів фізичних осіб на користь юридичної особи (наприклад, за комунальні послуги, за послуги операторів зв’язку, за інтернет послуги тощо) за наявності укладеного договору про прийом платежів між банком та компанією. Як правило, за такі платежі комісія з фізособи не стягується (її оплачує юрособа) або вона має мінімальний розмір;
  • через різні системи грошових переказів (від локальних до міжнародних) до яких належить, наприклад, Western Union, MoneyGram, Юністрім, PrivatMoney, Анелік та інші;
  • через відділення зв’язку у вигляді поштового переказу.

Також існують електронні системи переказу грошей, наприклад, такі як Яндекс.Гроші та WebMoney. Суть електронних систем у тому, що системою випускаються віртуальні облікові одиниці, які мають певне співвідношення з реальними світовими валютами. Користувачі системи можуть будь-якої миті передавати умовні одиниці через інтернет з одного електронного гаманця на інший. При необхідності облікові одиниці можна перевести у реальні гроші – як у безготівкові, і готівку.

Залишити коментар:

Site Footer