Граничні витрати

Граничні витрати (marginal costs) – максимальні змінні витрати, необхідних виробництва кожної додаткової одиниці продукции. Граничні витрати виражають величину витрат, куди підвищаться витрати підприємства у разі зростання виробництва на останню додаткову одиницю продукції, чи тих коштів, що його заощадить у разі зменшення виробництва однією одиницю. До кожного обсягу виробництва характерна особлива величина граничних витрат.

Граничні витрати – додаткові витрати, що виникають внаслідок збільшення обсягу діяльності. Це доповнення до сукупних витрат у результаті приросту на одиницю, якщо зміна дискретно, або доповнення до сукупних витрат у розрахунку на одиницю приросту, якщо зміна безперервна.

Граничні витрати можуть бути короткостроковими, коли можуть бути змінені лише деякі з факторів виробництва, або довгостроковими, коли можна коригувати всі використовувані ресурси.

Граничні приватні витрати є граничними витратами, які несе окрема особа або фірма, що приймають рішення про збільшення масштабів діяльності, при цьому виключаються будь-які зовнішні витрати; граничні суспільні витрати включають зовнішні витрати, а також приватні витрати, які зазнає той, хто прийняв рішення.

У короткостроковому плануванні граничні витрати застосовуються вибору оптимального варіанта інвестиційного проекту.

Зміна граничних витрат залежно від зміни кількості виробленої продукції можна на графіку.

Граничні витрати

Якщо величина постійних витрат не змінюється залежно від обсягу виробництва, тоді граничні витрати МС дорівнюють граничним змінним витратам. Крива граничних витрат спочатку йде вниз, що відбиває зростаючу віддачу від вкладених змінних чинників, тобто. Витрати зростають повільніше, ніж обсяг виробленої продукції. Потім, проте, крива піднімається різко нагору, що свідчить про спадання віддачі, тобто. Витрати починають зростати швидше, ніж обсяги виробництва. Граничні витрати та граничний дохід дозволяють фірмі визначити такий масштаб виробництва, у якому вона зможе досягти максимізації прибутку.

Граничні витрати називають середньозваженими (приростними) витратами (incremental cost) або диференціальними витратами (differential cost).

Визначення граничних витрат важливо задля прийняття рішення у тому, чи слід змінювати обсяги виробництва. У більшості виробничих компаній граничні витрати знижуються в міру збільшення обсягу кінцевої продукції внаслідок економії від масштабу, що включає такі фактори, як оптові знижки на сировину, спеціалізація праці та ефективніше використання устаткування.

У певний момент, однак, доводиться стикатися зі зростанням витрат при подальшому збільшенні обсягів, коли граничні витрати також починають зростати. Зростання витрат за подальшого збільшення обсягу виробництва включає такі чинники, як інтенсивніший управлінський контролю над великою кількістю робочих, вищі витрати на матеріали внаслідок виснаження ресурсів місцевих постачальників і загалом менш ефективне вкладення коштів.

Крива граничних витрат, зазвичай, має форму літери U, що показано на графіці. Компанія діє при оптимальному рівні виробництва, коли граничні витрати збігаються із середніми сукупними витратами на одиницю продукції. Таким чином, якщо ефективність виробництва нижче оптимального рівня, то збільшення обсягів виробництва призведе до того, що граничні витрати будуть нижчими, ніж середні сукупні витрати на одиницю продукції.

Коли ефективність виробництва перевищить певний оптимальний рівень, це призведе до того, що граничні витрати будуть вищими, ніж середні сукупні витрати на одиницю продукції. Іншими словами, продаж за ціною, що перевищує граничні витрати на одиницю продукції, збільшить чистий прибуток виробника, навіть якщо ціна продажу не покриває середніх сукупних витрат за одиницю продукції. Граничні витрати є таким чином тією мінімальною ціною, за якою продаж тільки і може бути скоєно без збільшення збитків виробника або зменшення його прибутків.

Залишити коментар:

Site Footer