Господарська операція

Господарська операція (business transaction) – зареєстрована у системі бухгалтерського обліку інформація про факти господарського життя.

Господарська операція – подія, що характеризує окремі господарські дії (факти), що викликають зміни у складі, розміщенні майна та (або) джерелах його утворення.

Виділяють такі групи (типи) господарських операцій:

  1. що зачіпають лише майно підприємства (актив балансу);
  2. що зачіпають лише джерела його освіти (пасив);
  3. що збільшують одночасно і майно підприємства, та джерела його формування (і актив, і пасив балансу);
  4. зменшують і актив, і пасив.

До 1-ї групи відносяться господарські операції з використання матеріальних цінностей у процесі виробництва, з випуску готової продукції, її відвантаження, погашення дебіторської заборгованості, зняття з розрахункового рахунку готівкових коштів, що підлягають оприбуткуванню в касу, та ін Такі господарські операції відображаються тільки в активі балансу шляхом збільшення однієї його статті та відповідного (на суму господарської операції) зменшення іншої. Підсумок балансу при цьому не змінюється, оскільки в цьому випадку змінюються лише склад та розміщення коштів організації.

2-ю групу складають господарські операції з нарахування виплат за рахунок коштів так званого фонду споживання, за утриманням із заробітної плати та інших виплат персоналу. Ці господарські операції викликають зміни у пасиві балансу, оскільки видозмінюються джерела господарських коштів. У разі одна стаття пасиву балансу збільшується, іншу — зменшується у сумі відповідних виплат.

3-ю групу господарських операцій утворюють нарахування коштів на рахунок внесків засновників, амортизації основних засобів, зносу малоцінних і швидкозношуваних предметів, нематеріальних активів, і навіть нарахування зарплати з допомогою собівартості продукції (робіт, послуг), авансові платежі покупців, отримання кредитів та інших. Господарські операції цієї групи відбиваються одночасно й у активі, й у пасиві балансу шляхом збільшення його статей і, збільшення підсумку балансу у сумі господарських операцій з активу і пасиву.

До 4-ї групи належать господарські операції, пов’язані з погашенням будь-яких видів кредиторської заборгованості (контрагентам, працівникам, усім видам бюджетів, соціальним фондам) та деякі інші. Зазначені господарські операції одночасно зменшують актив та пасив балансу і, отже, результат балансу у сумі кожної з цих операцій.

За будь-якого типу господарських операцій рівність активу і пасиву зберігається.

Відбиваються господарські операції у регістрах бухгалтерського обліку у хронологічній послідовності та групуються на відповідних рахунках бухгалтерського обліку.

Залишити коментар:

Site Footer