Фондовіддача (output/capital ratio) – узагальнюючий показник, що характеризує рівень використання виробничих фондів.
Фондовіддача – економічний показник, що характеризує рівень ефективності використання основних виробничих фондів підприємства, галузі. В англомовній літературі для аналогічного за своїм економічним змістом показника використовується термін у дослівному перекладі з англійської коефіцієнт обороту (оборотності) основних засобів (Fixed assets turnover ratio).
Цей показник використовується для характеристики динаміки ефективності використання основних фондів підприємства, а також порівняльної оцінки ефективності використання основних фондів на підприємствах однієї галузі.
Показник фондовіддачі визначається розподілом річного обсягу продукції у вартісному чи натуральному вираженні на середньорічну повну балансову вартість виробничих основних фондів. Визначає кількість продукції, виробленої однією грошову одиницю виробничих основних фондів. Показники фондовіддачі розраховуються для діючих та нововведених підприємств, можуть розраховуватися по всіх фондах та окремо по активній частині основних фондів.
Показник фондовіддачі розраховується за такою формулою:
Фондоотдача = Объем выпущенной товарной продукции / Среднегодовая стоимость основных средств
Чисельне значення показника залежить від галузевих особливостей, рівня інфляції та переоцінки основних засобів. Чим вище значення показника, тим ефективніше використовуються основні фонди. Це означає, що з кожної грошової одиниці основних фондів організація отримує більше продукції. Іншими словами, на кожну грошову одиницю виручки організація витратила менше основних засобів.
Віддача основних виробничих фондів розраховується шляхом розподілу обсягу випущеного за певний період продукції на середню цей період вартість основних виробничих фондів. Віддача виробничих оборотних фондів (виробничих оборотних активів) визначається розподілом обсягу випущеної продукції середню вартість виробничих оборотних фондів. Віддача всіх виробничих фондів (виробничих активів) обчислюється розподілом обсягу випущеної продукції на середню вартість основних та оборотних виробничих фондів. Показник, зворотний фондовіддачі, – фондомісткість продукції.
Фондовіддача розраховується по країні, регіону, галузі, об’єднанням підприємств, по окремих підприємствах різних форм власності та розмірів. При розрахунку фондовіддачі країною, регіону обсяг випущеної продукції приймається сукупний громадський продукт і ВВП; при розрахунку фондовіддачі по галузях – випуск продукції в основних цінах та валова додана вартість; при розрахунку фондовіддачі по підприємствах – обсяг товарної продукції та додана вартість. Основні фонди приймаються за повною балансовою вартістю (без вирахування зносу).
Для аналізу фінансових результатів діяльності підприємства у цьому році та оцінки впливу фондовіддачі на рівень рентабельності виробничих фондів її розраховують у діючих цінах. Для оцінки динаміки фондовіддачі її визначають також у порівнянних цінах (у розрахунок приймаються обсяги продукції та вартість виробничих фондів у порівнянних цінах). Рівень фондовіддачі, розрахований за обсягом вироблену продукцію (наданих послуг), істотно відрізняється за галузями народного господарства, галузям промисловості, сільського господарства, транспорту. Тому при аналізі динаміки фондовіддачі по країні, регіону, галузі промисловості, сільському господарству, транспорту враховується зміна галузевої структури продукції та виробничих фондів.
На рівень та динаміку фондовіддачі по підприємству впливають:
- обсяг випуску продукції у натуральному вираженні та ціна продукції;
- склад та структура основних фондів (зокрема, вікова структура, питома вага активної частини основних виробничих фондів);
- продуктивність, ціна та інші техніко-економічні показники машин та обладнання;
- рівень зношування елементів основних фондів;
- частка елементів, що не використовуються, основних фондів;
- ступінь завантаження машин та обладнання;
- коефіцієнти використання виробничої площі та виробничої потужності підприємства та ін.
Основними факторами зростання фондовіддачі є:
- підвищення продуктивності обладнання внаслідок технічного переозброєння та реконструкції діючих та будівництва нових підприємств;
- збільшення коефіцієнта змінності роботи устаткування;
- поліпшення використання часу та потужності;
- зниження вартості одиниці потужності нововведених, реконструйованих та переозброєних підприємств;
- заміна ручної праці машинною;
- поліпшення освоєння нововведених потужностей.