Фінансовий омбудсмен

Фінансовий омбудсмен (від шведського ombudsman – представник чиїхось інтересів) – незалежна особа, яка захищає інтереси громадян, у яких виникли проблеми з фінустановами. Процедура розгляду спору омбудсменом безкоштовна, до того ж, вирішення конфлікту відбувається у позасудовому порядку, що дозволяє швидко залагоджувати розбіжності між клієнтом та фінансовою організацією. Вдаватися до такого способу розгляду слід у тому випадку, якщо вартість спору невелика.

Вперше пост омбудсмена був запроваджений у Німеччині 1992 року Союзом німецьких банків (VdB). На сьогоднішній день її приклад наслідували багато країн світу — Великобританія, Франція, Данія, Швеція, Італія, Норвегія, Португалія, Польща, ПАР тощо.

У Росії такий інститут з’явився у 2010 році. Ініціатором його створення стала Асоціація російських банків (АРБ). 20 вересня 2010 року радою АРБ було затверджено «Положення про Громадський примірник на фінансовому ринку (Фінансовий омбудсмен)» та «Регламент Громадського примирителя на фінансовому ринку (Фінансовий омбудсмен)».

Фінансовий омбудсмен є самостійним постійно діючим громадським органом розгляду спорів, заявником у яких є фізична особа — клієнт фінансової організації, що виникають у зв’язку із укладанням, зміною, виконанням або припиненням договорів, укладених з фінансовими організаціями та не пов’язаних із здійсненням фізичною особою підприємницької діяльності, а також скарг, що виникають унаслідок або у зв’язку з діяльністю фінансових організацій, якщо можливість звернення до фінансового омбудсмена передбачена у письмових деклараціях (заявах) сторін спору.

Фінансовий омбудсмен має право вирішувати суперечки, що виникають між фінансовими організаціями та їх клієнтами. Ініціювати звернення до омбудсмена може лише фізособа. Громадський примиритель не може розбирати спір, який перебуває в суді, а також на період розгляду спору заявник зобов’язується не передавати справу до суду. До подання заяви омбудсмену клієнт зобов’язаний направити скаргу на адресу банку, який має відповісти сутнісно протягом 30 днів.

Омбудсмен розглядає лише письмові скарги. Форма заяви, рекомендації щодо складання скарги розміщені на офіційному сайті АРБ. До заяви необхідно додати копії документів, що підтверджують позицію заявника (кредитного договору, страховки, квитанцій з платежів, листування з банком за суперечкою тощо), у двох примірниках.

Розгляд суперечок можливий лише щодо фінансових організацій, які офіційно приєдналися до інституту. Ці організації мають виконувати винесені ним рішення і немає права оскаржити в державних судах. Кредитним організаціям, які не є учасниками системи, омбудсмен надсилає лише запити та пропозиції щодо добровільного врегулювання спору без застосування формальних процедур. Заявник, якщо він не погоджується з рішенням фінансового омбудсмена, має право звернутися з аналогічною вимогою до суду.

За результатами розгляду спору омбудсмен затверджує підписану сторонами примирну угоду, виносить ухвалу, що вирішує спір по суті, або постанову про припинення розгляду. Угода може бути передана за згодою сторін на затвердження суду або третейському суду як мирову угоду.

Звернення до фінансового омбудсмена допоможе вирішити суперечки між вами та банком:

  • при реструктуризації боргу за кредитним договором;
  • при незаконному нарахуванні процентів за кредитом;
  • якщо ви бажаєте поскаржитися на дії колекторів;
  • якщо банк стягує комісії із ведення позичкового рахунку;
  • якщо банк вимагає відновити кредит достроково;
  • якщо з вашої банківської картки викрадені кошти.

Залишити коментар:

Site Footer