Фіктивне банкрутство

Фіктивне банкрутство (fictitious bankruptcy) — свідомо неправдиве оголошення про свою фінансову неспроможність з метою ухилення від оплати зобов’язань або шантажу кредиторів для отримання відстрочки платежів, зменшення суми основного боргу тощо.

Фіктивне банкрутство переслідується у кримінальному порядку. Зокрема кримінальне право трактує фіктивне банкрутство як злочин у сфері економічної діяльності, що перебуває у явно неправдивому оголошенні керівником або власником комерційної організації, а також індивідуальним підприємцем про свою неспроможність з метою введення в оману кредиторів для отримання відстрочки або розстрочки належних кредиторам платежів або , А так само для несплати боргів, якщо це діяння завдало великої шкоди.

Цивільно-правові наслідки фіктивного банкрутства полягають у тому, що якщо заява боржника подано їм до арбітражного суду за наявності у боржника можливості задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі, то боржник несе перед кредиторами відповідальність за збитки, завдані поданням такої заяви. Залежно від суми збитків за дане діяння може наступати або кримінальна чи адміністративна ответственность.

Ознакою фіктивного банкрутства є наявність у боржника можливості задовольнити вимоги кредиторів у обсязі на дату звернення боржника до арбітражного суду із заявою визнання його неспроможним (банкрутом).

Для встановлення наявності (відсутності) ознак фіктивного банкрутства визначається забезпеченість короткострокових зобов’язань боржника його оборотними активами.

Забезпеченість короткострокових зобов’язань боржника його оборотними активами визначається як відношення величини оборотних активів, за винятком податку на додану вартість за придбаними цінностями до величини короткострокових пасивів, за винятком доходів майбутніх періодів, фондів споживання та резервів майбутніх витрат та платежів.

З розрахованої величини забезпеченості короткострокових зобов’язань боржника його оборотними активами робляться такі выводы:

  • якщо величина забезпеченості короткострокових зобов’язань боржника його оборотними активами дорівнює чи більше одиниці, ознаки фіктивного банкрутства вбачаються;
  • якщо величина забезпеченості короткострокових зобов’язань боржника його оборотними активами менше одиниці, то ознак фіктивного банкрутства відсутні.

Залишити коментар:

Site Footer