Europay International, міжнародна платіжна система Europay Internl — надає ліцензії на право використання банківських карток та інших платіжних продуктів, здійснює розрахунки через міжнародну мережу комунікацій та процесингові центри.
Europay International заснована у формі акціонерного товариства у вересні 1992 р. у Брюсселі (Бельгія) в результаті злиття трьох компаній: Eurocard International, Eurocheque International та Eurocheque International Holding.
Акціонери Europay International – національні асоціації Europay та Eurocheque у різних країнах, а також інші платіжні організації та банки. Серед найбільших акціонерів німецька (GZS), французька (Europay France) та британська (MasterCard/Europay) розрахункові системи.
Вищі органи управління Europay International – Міжнародна рада директорів та асамблея акціонерів.
Система Europay International пропонує користувачам роздрібні платіжні продукти кількох категорій – так званий Europackage (Європакет), частина яких призначена для використання на території європейських країн, частина – у глобальному масштабі.
Платіжні продукти 1-ї категорії – «Платіть заздалегідь» («раy before») – передбачають попереднє внесення грошей у момент купівлі даного товару у банку. Сюди входять відносно нові продукти – дорожні чеки Euro travellers cheque, що випускаються спільно з компаніями MasterCard та Thomas Cook, та картки типу «електронний гаманець» – Clip.
Продукти 2-ї категорії – “Платіть зараз” (“pay now”) – передбачають списання грошей з банківського рахунку користувача в момент здійснення операції. До неї входять єврочеки (Eurocheque), гарантійні картки єврочеків (Eurocheque Guarantee Card), банкоматні (ATM сards) та дебетові картки (Debit cards) (див. Платіжні картки).
У 1972 р. запроваджено єдиний формат єврочеків, який допускає виписку чеків у валюті країни візитера. У 80-х роках. можливості використання продуктів цієї категорії розширилися завдяки допуску єврочекових та банкоматних карток у мережі банкоматів (Cirrus) та POS-терміналів (edc/Maestro).
Продукти 3-ї категорії – “Заплатіть пізніше” (pay later) – передбачають надання користувачам кредиту. Це кредитні картки Europay/MasterCard, які використовуються у глобальному масштабі. Залежно від режиму використання та умов погашення кредиту розрізняють:
- масові карти Mass Cards – особисті картки для повсякденних розрахунків;
- розрахункові (чардж) картки (Charge Cards) – для осіб з високим рівнем доходів та ширшим набором пільг;
- ділові розрахункові картки (Business Charge Cards) – для ділових поїздок найвищих адміністративних службовців корпорацій.
Крім того, Europay Internl випускає «золоті карти» (Gold Cards) з великим набором ексклюзивних пільг, що надаються, і карти з рельєфним факсимільним підписом власника (Signia) для заможних клієнтів (у спеціальній цілодобовій багатомовній службі сприяння клієнтам власнику картки виділяється персональний менеджер).
У 1999 р. за ліцензією Europay випущено 243,4 млн карт; ці картки приймалися до 17,4 млн. торг. точок, їх обслуговувало 249 тис. банкоматів.
Розрахунки в системі Europay Internl здійснюються через Європейську систему платіжних послуг EPSS (European Payment System Services), яка перебуває у спільному володінні MasterCard Internl (15% акцій). За допомогою телекомунікаційної системи EPS-net здійснюється передача даних по операціях, авторизація операцій та врегулювання розрахунків, а також забезпечується безпека роботи банкоматів, які обслуговують картки Eurocheque. В окремих країнах діють внутрішні комунікаційні системи, що підключені до міжнародних ліній зв’язку. EPSS забезпечує зв’язок еквайрерів (див. Еквайринг) з банками-емітентами карт, а також кліринг операцій з єврочеками, в якому беруть участь клірингові центри єврочеків.
Комісії з інкасо єврочеків стягуються у певному відсотку до суми чека або у вигляді твердої ставки при сумі чека нижче встановленого мінімуму. За продуктами категорії «Заплатіть пізніше» стягуються взаємні компенсаційні виплати, що сплачуються еквайрером банку-емітенту картки. За касовими авансами та при операціях отримання готівки у банкоматах взаємну компенсаційну виплату виробляє емітент еквайреру.
У 2002 році Europay International об’єдналася з MasterCard International для створення корпорації MasterCard, Inc. Сьогодні компанія відома як MasterCard Worldwide.