Емісійна система

Емісійна система – Законодавчо встановлений порядок випуску в обіг грошових знаків; складова частина фінансової системы.

Емісійна система – порядок і способи випуску в обіг грошових знаків, а також складова частина фінансової системи держави у вигляді органів, що забезпечують емісію.

Різні економічні та історичні причини виникнення та використання кредитних та паперових грошей визначили і різний порядок їхньої емісії. Емісійні операції (операції з випуску та вилучення грошей з обігу) у державах історично здійснювали:

  • центральний (емісійний) банк, що користується монопольним правом випуску банківських квитків (банкнот), що становлять переважну частину готівково-грошового обігу;
  • казначейство (міністерство фінансів або інший аналогічний виконавчий орган), що випускає дрібно купюрні паперово-грошові знаки (казначейські квитки та монети, виготовлені з дешевих видів металу).

В даний час емісію нерозмінних на золото грошових знаків незалежно від їх виду здійснюють емісійні банки, які організовують грошовий обіг у країні та відповідають за його стан. Тому немає чіткої межі між кредитними та паперовими грошима. І ті та інші є обов’язковими купівельними та платіжними засобами на внутрішньому ринку країни, а деякі валюти — навіть на зовнішньому ринку (конвертовані валюти). Паперові та кредитні гроші виступають у вигляді банківських квитків.

В Україні монопольне право на емісію гривні має Національний банк України. Друк готівки здійснюється на банкнотно-монетному дворі.

Монополія на емісію готівки в РФ належить Банку Росії, який прогнозує розмір передбачуваної емісії, використовуючи прогнози касових оборотів комерційних банків та власні аналітичні матеріали. У цьому встановлюють як оптимально прогнозовану величину емісії, а й розподіл її у окремих регіонах країни. Випуск грошей на обіг проводиться на основі емісійного права. Емісія готівки проводиться децентралізовано, за емісійними дозволами територіальних установ Банку Росії. Для проведення емісійних операцій у розрахунково-касових центрах Банку Росії створюються резервні фонди банкнот та монети. Результати емісійних операцій щодня відбиваються в емісійному балансі Банку Росії.

У США емісію грошей здійснюють казначейство, центральний банк (Федеральна резервна система) та комерційні банки. Казначейство випускає дрібнокупюрні грошові квитки (вартістю 1-10 дол.), срібні долари та розмінну монету. Основним засобом готівково-грошового обороту країни служать банкноти федеральних резервних банків. Комерційні банки здійснюють депозитно-чекову емісію.

Емісія євро у країнах Європейського Союзу – монополія Європейського центрального банку.

Регулювання емісійної системи забезпечується операціями на ринку, змінами норм обов’язкових резервів, відсоткові ставки та інші кошти кредитно-грошової політики.

Залишити коментар:

Site Footer