Економічна депресія

Економічна депресія – сильне скорочення реального ВВП протягом кількох років поспіль. Точного визначення поняття «сильне» не існує, але багатьма економістами прийнято розглядати як однозначну ознаку депресії падіння реального ВВП країни більш ніж на 10% терміном понад два роки. Іншими словами, депресія — це екстремально сильна рецесія, що тривала. З іншого боку, необхідно відрізняти депресію від кризи, т.к. криза – явище короткострокове.

Термін «депресія» активно використовувався економістами, політиками та журналістами протягом ХІХ – першої половини ХХ століття. Починаючи з середини XX століття надмірно негативний сенс цього слова у поєднанні з відносно свіжими спогадами про Велику депресію 1930-х років у США призвели до вимивання його з вживання та заміщення на більш нейтральні терміни «рецесія», «стагнація», «уповільнення» тощо Проте події, пов’язані спочатку з крахом соціалістичної економіки, а згодом — із кризою в Греції, відродили інтерес публіки та економістів до цього поняття.

З огляду на те, що депресія — це лише сильна рецесія, всі ознаки останньої можна віднести і до депресії: падіння ВВП, зростання безробіття, скорочення промислового виробництва, зниження обсягів торгівлі, падіння рівня життя населення. Але, на відміну періоду рецесії, під час депресії всі ці чинники виявляються особливо сильно.

Дослідники виділяють кілька випадків економічної депресії у XX столітті. Велика депресія у розвинених країнах світу тривала з 1929 до 1933 року. У США, Великобританії, Німеччині та Франції промислове виробництво впало на 23-46%, безробіття перевищило 20%, міжнародна торгівля впала в два-три рази. У 1980-ті роки серію депресій пережили країни Південної Америки: Аргентина, Бразилія, Чилі та Мексика. На початку 1990-х розпад соціалістичного господарства обрушив депресію країни Східної Європи та колишнього Радянського Союзу. У ті ж роки депресію пережила і економіка Фінляндії, яка була пов’язана з радянською. Нарешті, у 2011-му до депресії (після двох років рецесії) увійшла економіка Греції, де падіння ВВП, за офіційними даними, досягло 15% від рівня 2008 року, а безробіття зросло до 25%.

Залишити коментар:

Site Footer