Дивестиції

Дивестиції – процес, зворотний інвестиціям, тобто перетворення заробляючих активів у готівку шляхом продажу. Слід відрізняти дивестиції від ліквідації підприємства чи його частини у разі банкрутства або за крайньої необхідності. Мається на увазі, що дивестиції зрештою принесуть більше прибутку підприємству, ніж збереження активів у поточному стані.

Необхідність проведення дивестицій може бути викликана різними причинами. Одна з найпоширеніших – бажання компанії позбутися непрофільного бізнесу та зосередитись на своїй основній діяльності. Близька за змістом операція – продаж частини непрофільного бізнесу задля отримання коштів у розвиток основного. Відмінність між цими причинами – переважно мотиві: у першому випадку головне – підвищення керованості та порятунок від ризиків діяльності у областях, у яких компанія дуже компетентна; у другому – отримання грошей розвиток ключового бізнесу без необхідності платити відсотки за кредитом чи розмивати частки акціонерів.

Крім того, компанія може продати основний бізнес або основні активи, щоб зосередитись на більш перспективному та прибутковому напрямку. Наприклад, компанія Nokia за десятиліття свого існування не раз змінювала основний вид бізнесу: спочатку це була паперова фабрика, пізніше – багатопрофільний конгломерат на базі виробництва гумових виробів та деревообробки, у 1980-х роках головним напрямком стало виробництво побутової електроніки, і лише на початку 1990 Nokia стала відома як виробник мобільних телефонів. У ході всіх цих змін компанія не раз проводила дивестиції, наприклад, її «гумовий» підрозділ Nokian Renkaat (він же Nokian Tyres) був виділений з основної компанії в 1988 році, після чого його акції виведені на біржу, а остаточно від частки нової компанії Nokia позбавилася лише 2003 року.

Також компанії вдаються до дивестицій з метою підвищення стабільності та передбачуваності діяльності. Наприклад, Philips продав свій підрозділ з виробництва процесорів – їхній ринок дуже волатильний, що сильно впливало на курс акцій компанії, незважаючи на малу частку підрозділу в активах.

Нарешті, дивестиції бувають вимушеними – через тиск державних органів (демонополізація ринку) чи акціонерів, стурбованих соціальною відповідальністю (позбавлення «спірних» активів – тютюнового чи алкогольного виробництва тощо). Відомий приклад поділу компанії Altria Group на незалежні частини: «тютюнову» та «продуктову». Прикладом однієї з найбільших дивестицій пов’язаної з демонополізацією ринку є поділ та продаж телекомунікаційної корпорації AT&T у 1984 році, проведеної в результаті відповідного рішення Міністерства юстиції США. Внаслідок такого поділу утворилося 7 незалежних компаній.

Дивестиції проводяться декількома способами:

  • прямий продаж активів або цілих дочірніх компаній іншим компаніям;
  • виділення певного напряму бізнесу в окрему компанію та продаж її акцій на біржі;
  • виділення певного напряму бізнесу в окрему компанію та безкоштовна передача її акцій існуючим акціонерам початкової компанії.

Залишити коментар:

Site Footer