Зміст
Загальний опис моделі “Дисконтований потік грошових коштів”
Метод «Дисконтований потік коштів» використовується з метою оцінки привабливості майбутніх інвестиційних проектів. Аналіз дисконтованих потоків коштів (discounted cash flow, DCF) застосовується визначення величини майбутніх чистих потоків коштів, одержуваних під час реалізації програми проектних капіталовкладень, які наводяться (дисконтуються) до поточної вартості.
І тому беруться прогнозні значення майбутніх чистих потоків коштів, які потім дисконтуються (найчастіше з урахуванням зваженої вартості капіталу) до наведених вартостей. Ці вартості використовуються з метою оцінки потенціалу цього інвестиційного проекту. Якщо значення, отримане за результатами DCF, буде вищим за поточну вартість інвестиційного проекту, то цей варіант, швидше за все, виявиться вигідним.
Коли слід використовувати модель DCF
DCF застосовується для бюджетування капіталовкладень або прийняття рішення щодо визначення:
- інвестиційних проектів, які компанія має ухвалити;
- загальної суми капітальних витрат;
- того, як слід фінансувати портфель проектів.
І тому підходу важливою складовою є поняття істотних витрат (relevant cost). Під ними розуміються очікувані майбутні витрати, які від альтернативних. Метод DCF — це підхід, у якому майбутні потоки коштів дисконтуються на величину відсоткової ставки, відповідної усвідомленому ризику цих потоків. Процентна ставка залежить від вартості грошей з урахуванням доходів майбутнього періоду (інвестори могли б вкласти ці кошти в інші проекти) та надбавки за ризик (премії).
Як слід користуватись моделлю discounted cash flow
Дисконтований потік коштів можна розрахувати, якщо спрогнозувати всі майбутні потоки грошових коштів і продумати, якою є поточна вартість майбутнього потоку грошових коштів, для чого застосовується така формула:

Ставку дисконтування можна визначити на основі безризикової процентної ставки та надбавки за ризик. Невелика премія додається до величини ставки дисконтування, щоб надати інвесторам невелику компенсацію за отримання грошей у майбутньому, а чи не нині. Це економічним принципом, що свідчить, що з часом цінність грошей знижується (тобто наявністю вартості грошей з урахуванням доходів майбутнього періоду), з чого випливає, що будь-який інвестор вважає за краще отримати свої гроші сьогодні, а не завтра.
До того ж додається ще одна невелика компенсація, щоб врахувати ризик, пов’язаний з тим, що прогнози майбутніх грошових потоків в кінцевому рахунку можуть не виправдатися, і тоді інвестори взагалі не отримають своїх грошей. Друга компенсація називається премією за ризик і відбиває звані альтернативні витрати, які несуть інвестори.
Ці два компенсаційних фактори, безризикова відсоткова ставка і надбавка за ризик, спільно визначають величину ставки дисконтування. Отримавши значення цієї ставки можна розрахувати наведене (поточне) значення майбутнього потоку грошових коштів. Приклад такого розрахунку наведено нижче.

Висновки
Використання DCF має багато переваг, але при цьому є недоліки. За своєю природою DCF — це лише інструмент механічної оцінки, повною мірою відповідний відомої аксіомі: «Сміття на вході, сміття на виході». Невеликі зміни у вихідних даних призводять до значних змін вартості компанії. Особливо важко розрахувати ставку дисконтування. Майбутні потоки грошових коштів також важко прогнозувати, особливо якщо більша частина майбутніх потоків, що надходять, буде отримана через п’ять, а то й десять років.