Дилерська діяльність – вчинення угод купівлі-продажу цінних паперів від свого імені та за свій рахунок шляхом публічного оголошення цін купівлі та (або) продажу певних цінних паперів із зобов’язаннями купівлі та (або) продажу певних цінних паперів за оголошеною особою, яка здійснює таку діяльність, цінами. Купівля-продаж цінних паперів (зокрема з одержання прибутку) без подібного оголошення неспроможна визнаватися дилерської діяльністю. У разі ухилення особи від укладення договору йому може бути пред’явлено позов про примусове укладання договору та (або) про відшкодування заподіяних збитків.
Просте придбання цінних паперів за свій рахунок, не передбачаючи інтересів своїх клієнтів, можуть здійснити й інші учасники ринку, наприклад брокери. Але для того, щоб публічно виставляти котирування на купівлю чи продаж цінних паперів, потрібно отримати статус дилера на ринку.
Тому слід виділити 2 різновиди цього виду діяльності: дилерська діяльність як професійна та дилерська діяльність як торговельна, що здійснюється за рахунок свого капіталу.
Дилерами, зазвичай, виступають великі компанії, які мають величезними засобами для стабільного підтримки ринку “робочому стані”.
У дилера майже завжди має бути достатня кількість цінного паперу, щоб у разі зміни на неї попиту та пропозиції, вирівняти ситуацію на ринку, коли кон’юнктурний попит на нього падає. Дилери найчастіше працюють із брокерами, але вони також здатні контактувати з іншими учасниками. На відміну від прибутку, який отримує брокер, дилер заробляє на різниці між ціною купівлі активу і ціною продажу.
Дилерська діяльність передбачає можливість надання послуг з андеррайтингу під час первинного розміщення емісійних цінних паперів, консультування з питань придбання цінних паперів. Дилерська діяльність може поєднуватися з брокерською діяльністю. Однак угоди, що здійснюються за дорученням клієнтів, завжди підлягають пріоритетному виконанню. Крім того, допускається поєднання дилерської діяльності з депозитарною діяльністю та діяльністю з управління цінними паперами.
Ціни продажу та купівлі цінних паперів, що оголошуються особами, які здійснюють дилерську діяльність, використовуються щодо оціночної вартості цих паперів. У зарубіжній практиці поняття дилерська діяльність переважно використовується в описах діяльності учасників біржовий торгівлі, і навіть професійних учасників ринку цінних паперів.