Здійснюючи комерційне кредитування, банки пропонують своїм клієнтам, зокрема, і документарне кредитування як форму розрахунків з вітчизняними та зарубіжними контрагентами (див. Документарні операції).
Зміст
Надання гарантій
Ефективним засобом забезпечення своєчасних розрахунків із постачальниками для підприємства можуть стати банківські гарантії.
Банківська гарантія – безвідкличний зобов’язання банку сплатити на вимогу продавця кошти за зобов’язаннями клієнта (покупця), якщо останній не здатний розрахуватися сам.
Банківська гарантія дозволяє:
- забезпечити своєчасні розрахунки із постачальниками;
- не вилучати з обігу власні кошти;
- не отримувати у банках дорогі комерційні кредити;
- підтвердити контрагенту свою надійність як партнера.
Гарантія платежу
Призначення: забезпечити будь-які платіжні вимоги продавця щодо покупця щодо сплати вартості договору в межах обумовленого для цього терміну.
Використання (настання гарантійного випадку): у випадках, коли постачальник відвантажив товар, але не отримав оплати в установлений термін.
Сума: розмір гарантії дорівнює вартості контракту або його частини. Гарантія платежу має передбачати зменшення суми гарантії згідно з вартістю сплачених товарів або виконаних робіт.
Термін дії: зазвичай закінчується після отримання бенефіціаром плати за поставлені товари або послуги, якщо в гарантії не передбачено інше.
Гарантія забезпечення повернення кредиту
Гарантія забезпечення повернення кредиту забезпечує платіжні вимоги кредитора стосовно боржника, які можуть виникнути у зв’язку з невиконанням останніх фінансових зобов’язань за кредитним договором.
Сума гарантії: як правило, дорівнює сумі кредиту та відсотків за користування ним.
Термін дії: як правило, до моменту повного погашення заборгованості за кредитом та відсотками.
Гарантія повернення авансового платежу
Призначення: забезпечити виконання будь-яких вимог покупця до продавця, які можуть виникнути в частині повернення авансового платежу за контрактом, у разі невиконання продавцем своїх зобов’язань.
Використання (настання гарантійного випадку): у випадках непоставки, неякісного або неповного постачання товару (виконання робіт).
Набуття чинності: гарантія, зазвичай, надається досі отримання авансового платежу, але набирає чинності лише після зарахування такого платежу на користь принципала.
Сума: розмір гарантії, як правило, дорівнює сумі авансового платежу.
Гарантія повернення авансового платежу має передбачати зменшення суми гарантії відповідно до вартості поставлених товарів чи виконаних робіт.
Строк дії: закінчується в момент постачання товарів або виконання робіт за контрактом, якщо гарантії не передбачено інше.
У тексті гарантії чітко вказується момент її набуття чинності, встановлює певні події, які можна перевірити банком-гарантом.
Гарантія виконання
Призначення: забезпечити будь-які платіжні вимоги покупця до продавця, які можуть виникнути у разі непоставки товару або невиконання умов укладеного між ними контракту.
Використання (настання гарантійного випадку): у випадках відмови або порушення умов виконання контракту, рекламацій за комплектністю та якістю тощо.
Сума: розмір гарантії, як правило, дорівнює відповідальності продавця за невиконання своїх зобов’язань та вказується у контракті. Зазвичай становить від 5 до 20 відсотків від загальної вартості договору.
Термін дії: як правило, поширюється на повний термін дії договору, а іноді і на термін гарантії якості предмета контракту, якщо гарантія не передбачає іншого.
Гарантія пропозиції чи тендерна гарантія
Призначення: забезпечити платіжні вимоги сторони-організатора тендера стосовно сторони, яка здійснює пропозицію (оферент) у разі якщо останній:
- відмовляється від пропозиції;
- відхиляє замовлення після торгів;
- відмовляється підписати договір або надати додаткові гарантії його виконання (гарантію платежу чи виконання).
Сума: розмір гарантії визначається за умов тендеру та може становити від 1 до 15 відсотків від суми пропозиції.
Термін дії: гарантія пропозиції, як правило, є короткостроковою. Діє така гарантія до підписання контракту між оферентом та організатором тендеру. Але може виникнути ситуація, коли організатору тендера для оцінки оферентів потрібно більше часу, ніж він розраховував. У такому разі оферент може звернутися за продовженням терміну гарантії.
Гарантія якості
Гарантія якості – забезпечує будь-які платіжні претензії покупця до продавця, які можуть виникнути після постачання товару щодо його якості.
Сума: передбачається контрактом (зазвичай становить від 5% до 20% вартості контракту).
Термін дії гарантії залежить від характеру товару та найчастіше дорівнює терміну гарантії продавця на товар.
Авалювання векселів
Авалювання векселів використовується підприємствами для забезпечення розрахунків між суб’єктами господарювання. Гарантування оплати векселів є формою кредитування банком суб’єкта господарювання та здійснюється на загальних засадах банківського кредитування.
Авалирование — це взяття банком він зобов’язання сплатити вексель повністю чи частково одне з зобов’язаних за векселем обличчя у разі несплати платником векселя терміном чи неможливості отримати платіж за векселем терміном. Банк несе відповідальність за векселем на тих самих умовах, що й юридична особа, за яку надано аваль та в обумовлених межах.
Авалювання податкових векселів — забезпечення банком Державній фіскальній службі оплати ПДВ розмитнених товарів. Авалювання податкових векселів дає можливість клієнту отримати відстрочку платежу в податковій при розмитненні товарів, і навіть можливість зробити залік з податкової за наявності переплати ПДВ у цей час.
Плата за аваль зазвичай нижче відсотків за кредитними операціями.
Авалювання векселів банком дозволяє компанії:
- забезпечити своєчасні розрахунки із кредиторами;
- не вилучати з обороту власні оборотні кошти;
- не отримувати у банках дорогі комерційні кредити;
- підтвердити кредиторам свою надійність як партнера.
Кредитування з використанням акредитивів
Банки пропонують кредити задля забезпечення розрахунків з акредитивів біля країни, і навіть під час здійснення резидентами зовнішньоторговельних операцій.
У процесі господарської діяльності будь-яке підприємство майже завжди наражається на різні ризики, які об’єктивно існують у такій складній і специфічній галузі, як торгівля.
По-перше, існує платіжний ризик: постачальника товару непокоїть потенційна можливість неплатоспроможності партнера або його відмова у здійсненні оплати за товар. З іншого боку, покупець може турбуватися щодо нездатності чи небажання постачальника повернути завдаток у разі порушення договору.
По-друге, покупець або продавець повинен також враховувати виробничий ризик: дуже часто покупець може анулювати (або модифікувати) замовлення, внаслідок чого виробник зазнає серйозних збитків. У той самий час може бути, що виробник неспроможна виконати замовлення з різних технічних причин, завдавши цим збитків покупцю.
По-третє, у зовнішньоекономічній діяльності успішності торгової операції перешкоджають також політичні ризики, коли контракт може бути зірваний через настання деяких політичних подій.
По-четверте, валютний ризик, пов’язаний із можливістю зміни курсів іноземних валют з підписання договору досі виконання торгової угоди.
Іноді, навіть у разі взаємної довіри з боку партнерів, неможливо зробити передоплату через обмеження, зумовлені місцевим законодавством. У таких ситуаціях банк виступає посередником у угоді, маючи фінансові інструменти, що гарантують виконання угоди. Одним із таких банківських інструментів є документарний акредитив.
Документарний акредитив, по суті, є зобов’язанням банку виплатити бенефіціару за рахунок свого замовника або за свій рахунок певну суму у погодженій валюті за умови надання бенефіціаром у встановлений термін документів, передбачених акредитивом.
Переваги акредитива під час здійснення торгових угод
Переваги акредитива під час здійснення торгових угод полягають у наступному.
Отже, якщо підприємство купує товар у свого вітчизняного чи зарубіжного партнера, то відкривши акредитив у банку, підприємство може бути впевнене, що платіж постачальнику буде здійснено тільки після відвантаження товару.
Якщо компанія займається експортними операціями, то, маючи тверде зобов’язання банку, для отримання суми платежу достатньо зробити відвантаження товару та подати документи до банку, або через свій банк до банку покупця.
Іноді бенефіціар — закордонний партнер угоди — вимагає підтвердження акредитива одним із відомих іноземних банків. У разі зобов’язання (замість обслуговуючого клієнта банку) перебирає одне із всесвітньо відомих банків-кореспондентів (партнер банку). Таким чином, підприємство отримує гарантію отримання оплаченого товару (послуги) у встановлений за контрактом термін.
Банки пропонують своїм клієнтам як покриті, і непокриті документарні акредитиви.
Покритий документарний акредитив — покупець депонує кошти на рахунку покриття досі відкриття акредитива виконуючим банком.
Непокритий документарний акредитив — банк гарантує власними фінансовими ресурсами виконання зобов’язань покупця перед постачальником.
У разі тимчасової відсутності грошових коштів на рахунку платника (заявника акредитива) оплату такого акредитива гарантує та здійснює банк за рахунок надання кредиту (відкриття кредитної лінії). При оплаті непокритого гарантованого акредитива банку постачальника надається право списувати кошти з кореспондентського рахунку банку платника, відкритого при встановленні кореспондентських відносин між банками. При оплаті акредитива банк у разі неможливості отримання коштів з рахунку заявника акредитива оплачує його за рахунок кредиту.
У разі використання непокритого документарного акредитива можливе застосування таких схем розрахунків.
- Кредитування з використанням акредитива із відстроченням платежу. Використовується в тому випадку, коли за домовленістю з постачальником, покупцеві надається відстрочка платежу за акредитивом, що дає можливість завершити торговий цикл, тобто частково або повністю реалізувати отриманий товар.
- Кредитування з використанням акредитива із рефінансуванням. Використовується в тому випадку, коли надана постачальником відстрочка платежу за акредитивом не є достатньою для покупця або коли постачальник не погоджується з наданням відстрочки.
Документарне кредитування є привабливим, головним чином, для таких груп клієнтів:
- оптово-закупівельні фірми, що імпортують або закуповують товари на внутрішньому ринку;
- підприємства, що реалізують сировину та готову продукцію на внутрішньому та зовнішньому ринках;
- організації, що займаються імпортом та продажем обладнання на внутрішньому ринку;
- переробні підприємства.
Кредитування з використанням акредитива з відстроченням платежу
Позичальнику відкривається кредитна лінія за пільговою процентною ставкою для перерахування коштів як покриття акредитива (в обсязі, необхідному для проведення платежу). При цьому термін користування кредитом має відповідати терміну відстрочення платежу за акредитивом. Платіж по акредитиву настає у чітко зазначений за умов документарного акредитива термін після подання до банку обумовлених в акредитиві документів.
Заборгованість за кредитом позичальник може погасити у будь-який термін дії кредитного договору, але пізніше дня наступного після дати платежу по акредитиву.
У випадку, коли відстрочка платежу недостатня для завершення торгового циклу або постачальник не погоджується надати відстрочку покупцю, банк пропонує акредитив із рефінансуванням.
Кредитування з використанням акредитива з рефінансуванням
Позичальнику відкривається кредитна лінія за пільговою процентною ставкою для перерахування коштів як покриття акредитива (в обсязі, необхідному для проведення платежу). У цьому термін погашення кредиту нічого не винні відповідати терміну платежу по акредитиву. Платіж по акредитиву настає у чітко зазначений за умов документарного акредитива термін після подання до банку обумовлених в акредитиві документів.
Після здійсненням банком платежу по акредитиву процентна ставка за кредитом автоматично збільшується до стандартного (среднерыночного) рівня.
Дата погашення кредиту встановлюється залежно від терміну закінчення торгового циклу та фінансових можливостей позичальника.