Бізнес процес

Що таке бізнес-процес?

Бізнес-процеси постійно існували у діяльності підприємства, але об’єктами аналізу і управління вони стали зовсім недавно. Це пояснюється неоднозначністю їх трактування як економічної категорії, складністю формалізованого опису та моделювання. Ідеї ​​структуризації підприємства на процеси виникли в роботах А.Файоля та отримали подальший розвиток у публікаціях Б.Андерсена, А.Шеєра, М.Портера, М.Хаммера та Д.Чампі, В.Рєпіна, В.Виноградової та ін.

Вивчення наукової літератури з проблем процесного підходу до управління дає підстави стверджувати, що в рамках цього підходу використовується два терміни: процес і бізнес процес. Так, у національному стандарті ISO серії 9001 під процесом розуміють роботу чи сукупність робіт, для яких використовують ресурси та якими керують для перетворення «входів» у «виходи». У той же час термін «бізнес-процес» взагалі не отримав нормативного тлумачення, хоча у спеціалізованій літературі часто використовується як науковцями, так і практиками. Ними ці категорії сприймаються як тотожні поняття. При цьому у визначеннях враховують, що будь-який бізнес-процес має внутрішнього та зовнішнього споживача, хоча деякі вчені вважають, що критерієм виділення бізнес-процесів є наявність лише зовнішнього споживача, що дозволяє підприємству отримати економічну вигоду у вигляді прибутку, доданого чи споживчої вартості.

Провівши теоретичний аналіз відомих визначень, слід констатувати, що процес, як об’єктивна суть зміни стану чогось може ставитися до різних систем, не обов’язково економічних, а бізнес-процеси набувають яскраво вираженого економічного змісту. Тому доцільно при застосуванні процесного підходу до управління користуватися саме такою категорією.

Таким чином, бізнес процес являє собою сукупність послідовних пов’язаних бізнес-операцій, яким управляє так званий «власник» (посадова особа, відповідальна за його перебіг та результати), використовуючи входи (сировину, матеріали, інформацію тощо), за допомогою ресурсів, які є у його розпорядженні (персоналу, обладнання, технології, інфраструктури тощо) перетворює їх на виходи (готову продукцію, інформацію, документацію тощо) — результати бізнес-процесу, які використовують споживачі.

Для управління бізнес-процесом “власник” повинен отримувати зворотну інформацію про хід його виконання та інформацію від споживачів (клієнтів) бізнес-процесу. Крім того, вищому керівництву підприємства має регулярно надходити звітність про перебіг бізнес-процесу.

Бізнес-процес має постачальників та споживачів, з якими він взаємодіє. Ними можуть бути інші бізнес-процеси підприємства, фізичні та юридичні особи. Впровадження принципів процесного управління базується на виділенні та угрупованні бізнес-процесів, що визначаються галузевою приналежністю суб’єкта господарювання.

Визначення терміна «бізнес-процес»

Можна навести кілька ключових термінів «бізнес-процес».

Бізнес-процес у діяльності компанії – це взаємопов’язаний комплекс робіт, структурований набір дій, що здійснюється за заданими вимогами та забезпечує досягнення необхідного кінцевого результату (планування, проектування, постачання, виробництво продукції, що має споживчу цінність для клієнта, торгівля).

Бізнес-процес – послідовність операцій, специфічно впорядковані у часі та у просторі сукупність робіт, із зазначенням їх початку та закінчення, які перетворять кілька видів вхідних характеристик у вихід. Вихід – результат завершення бізнес-процесу, яким є інформація, послуги чи товари, затребувані клієнтом. У цьому бізнес-процес може мати кілька виходів.

Бізнес-процес – це особливий процес, який служить для здійснення основних бізнес-цілей підприємства та визначає центральну сферу його діяльності.

Бізнес-процес — це:

  • процес із послідовності операцій на підприємстві, які спрямовані на перетворення деяких вхідних інформаційно-матеріальних потоків з метою отримання результатів, що становлять цінність для клієнта;
  • процес створення доданої вартості продукції, яка задовольняє при цьому потребам клієнта;
  • сукупність взаємопов’язаних функцій, які мають один або більше входів та виходів та завершуються створенням продукту, необхідного клієнту;
  • упорядкований процес перетворення безлічі входів у безліч виходів, що реалізує бізнес-функцію підприємства;
  • набір послідовних дій, що призводять до вирішення певного підприємницького завдання.

Бізнес-процес є систему послідовних, цілеспрямованих і регламентованих видів діяльності, у якій у вигляді керуючого впливу і з допомогою ресурсів входи процесу перетворюються на виходи (результати процесу, які мають цінність споживачам).

Бізнес-процес починається з попиту споживача та закінчується його задоволенням. Процесно-орієнтовані організації намагаються усувати бар’єри та затримки, що виникають на стику двох різних підрозділів організації при виконанні одного бізнес-процесу.

Бізнес-процес може бути декомпозований на кілька підпроцесів, процедур та функцій, які мають власні атрибути, однак також спрямовані на досягнення мети основного бізнес-процесу. Такий аналіз бізнес-процесів зазвичай включає складання карти бізнес-процесу і його підпроцесів, рознесених між певними рівнями активності.

Бізнес-процеси повинні бути побудовані таким чином, щоб створювати вартість та цінність для споживачів та виключати будь-які необов’язкові або зайві активності. На виході правильно побудованих бізнес-процесів збільшуються цінність для споживача та рентабельність (менша собівартість виробництва товару чи послуги).

Суб’єкти у бізнес-процесі

У бізнес-процесі виділяють такі сторони:

  1. Постачальник надає вхід (ресурси, інформацію тощо) для виконання бізнес-процесу.
  2. Клієнт (споживач) – отримує або використовує результат бізнес-процесу.
  3. Власник – той, хто організовує, контролює, управляє ходом бізнес-процесу, а також відповідає за результат. Власник бізнес-процесу має у своєму розпорядженні персонал, необхідні ресурси, програмне та апаратне забезпечення, необхідну інформацію (будь-які види документів, що регламентують виконання робіт).

Класифікація бізнес-процесів підприємства

За результативністю бізнес-процеси діляться на основні, обслуговуючі, управління та розвитку:

  • основні бізнес-процеси спрямовані виробництво продукції, виконання робіт, надання послуг у результаті зростає цінність споживача (постачання, виробництво, збут) і формується дохід підприємства;
  • обслуговуючі бізнес-процеси необхідні для функціонування основних, не створюють цінності, проте вимагають витрат (промислова безпека та охорона праці, охорона навколишнього середовища, енергозабезпечення тощо);
  • бізнес-процеси управління також є такими, що охоплюють всі функції управління підприємством загалом як бізнес-системи (кадрове, фінансово-облікове забезпечення діяльності підприємства тощо);
  • бізнес-процеси розвиткуякі також мають обслуговуючий характер, пов’язаний з удосконаленням діяльності підприємства (бізнес-процеси аналізу та покращення).

Якщо «вхід» та «вихід» бізнес-процесу лежить за межами підприємства, то його називають зовнішніма бізнес-процеси замовники та виконавці яких знаходяться в межах підприємства називають внутрішніми.

За рівнем деталізації вивчення виділяють бізнес-процеси верхнього рівня, докладні та елементарні. Бізнес-процеси верхнього рівня (або крос-функціональні процеси) відбивають сукупність його функцій без деталізації деякі подпроцессы. Складовими елементами бізнес-процесів верхнього рівня є підпроцеси або докладні бізнес-процеси, що є згрупованою частиною функцій, які беруть участь у формуванні їх кінцевих результатів Підпроцеси мають власні атрибути, проте спрямовані на досягнення цілей основного бізнес-процесу підприємства. У свою чергу, детальні бізнес-процеси складаються з елементарних бізнес-процесівтобто окремих операцій, які не здатні самостійно створювати кінцеві результати і не підлягають розділу. Окремі операції (функції) нижнього рівня декомпозиції діяльності підприємства виконуються окремими працівниками.

Вивчення теорії та практики процесного підходу до управління дає можливість стверджувати про існування двох основних варіантів ідентифікації бізнес-процесів на підприємстві:

  • узгодження бізнес-процесів із існуючою функціонально-ієрархічною структурою;
  • виділення наскрізних процесів, які пов’язані з межами структурних підрозділів підприємства.

Таким чином, не існує стандартного переліку бізнес-процесів підприємства і, як показує бізнес-аналіз, відсутня єдина їх класифікація. Кожен суб’єкт господарювання залежно від розміру, ринкової спрямованості діяльності, широти та завдань дослідження повинен визначати притаманний лише йому набір бізнес-процесів.

Управління бізнес-процесами

Управління бізнес-процесами – це систематичний підхід до управління, спрямований на поліпшення діяльності організації та її процесів. Цей підхід дає можливість організації визначити свої процеси, організувати їх виконання, і навіть підвищити якість, як результатів процесів, і порядку виконання.

Управління бізнес-процесами складається з наступних фаз:

  • Перша фаза – визначення процесу. На цій фазі виконується моделювання процесу у вихідному стані та в бажаному стані (розробляються моделі «як є» і «як має бути»).
  • Друга фаза – аналіз процесу. На цій фазі визначаються різні варіанти процесів процесу, проводиться імітаційне моделювання. У результаті визначаються оптимальні методи поліпшення бізнес-процесу.
  • Третя фаза – реалізація змін. На цій фазі процесу застосовуються обрані методи поліпшення. Відбувається впровадження змін у процес.
  • Четверта фаза – моніторинг процесу. На цій фазі виконується періодичний моніторинг процесу за певними показниками.
  • П’ята фаза – оптимізація процесу. На цій фазі виконується порівняння реально отриманих результатів зміни процесу з бажаною моделлю («як має бути») і починається наступний цикл поліпшення.

Часто бізнес-процес управляється за рахунок його автоматизації, хоча це не є обов’язковим фактором успішного функціонування бізнес-процесу. Існує спеціальне програмне забезпечення, за допомогою якого бізнес-процес формується, аналізується і, відповідно, керується.

Формалізація та стандартизація процесу має свої переваги. Наприклад, формалізований бізнес-процес може бути оцінений за певними критеріями, розробити які для неформалізованого процесу неможливо. Ще одна вигода використання програмного забезпечення з бізнес-процесів полягає у можливості відстеження витрат, що належать до різних видів діяльності.

Залишити коментар:

Site Footer