Біткойн

Що таке Біткойн?

Bitcoin (вимовляється Біткоїн) – це електронна грошова одиниця. Аналогічна назва також використовується для визначення програмного забезпечення відкритого доступу, запропонованого для використання цієї валютної одиниці, а також глобальної мережі сформованої для підтримки цього програмного забезпечення. На відміну від існуючих електронних валют, Біткойн децентралізований і тому огороджений від тиску з боку централізованих фінансово-державних органів та емісій. Біткойн використовує розподілену в мережі єдину базу даних, включену в децентралізовану однорангову мережу, яка використовує електронний цифровий підпис і підтримується. Proof-Of-Work протоколом для забезпечення безпеки та лігітимності представлених в обіг коштів. Завдяки стійкому шифруванню та надійності вбудованого алгоритму (ECDSA), Біткойн не може бути підроблений, конфіскований або вкрадений.

Біткойн – це відкрита криптографічна платіжна мережа, що використовує P2P технологію, що функціонує без центрального контролюючого органу; обробка транзакцій та емісія виробляються колективно, зусиллями мережі. Завдяки своїм унікальним властивостям Біткойн відкриває нові горизонти можливостей, які не надавала до цього жодна платіжна структура.

Основні переваги Біткоїн отримує завдяки унікальності технології під назвою Блокчейн (Blockchain), яка використовує криптографію для зберігання та переробки інформації в розподіленій базі даних транзакцій.

Біткойн – це цифрова валюта, протокол та програмне забезпечення, перевагою якого є:

  • миттєві P2P транзакції;
  • платежі у всьому світі;
  • низька вартість обробки транзакцій;
  • і багато іншого.

Bitcoin є peer-to-peer валютою. Peer-to-peer означає, що ніякі центральні органи не виробляють емісію нових грошей і не контролюють транзакції, що проводяться. Ці завдання регулюються колективно Bitcoin мережею.

Bitcoin використовує принципи peer-to-peer та proof-of-work у своїй роботі. Кожна транзакція у мережі Біткойн поширюється між учасниками мережі та визнається дійсною лише після підтвердження іншими учасниками.

Чому Біткойн?

Біткойни набули широкого поширення по всьому світу внаслідок того, що:

  • Біткойни легко передаються через Інтернет, без необхідності довіряти третім особам.
  • У системі повністю відсутня інфляція у зв’язку з чітко контрольованою емісією нових Біткойнів.
  • Угоди з використанням Біткойну:
    • миттєві. Отримані засоби доступні для використання протягом декількох хвилин.
    • безкоштовні. Низька вартість транзакцій — зокрема, порівняно з іншими традиційними системами оплати.
    • незворотні за своєю суттю.
  • Простота Біткойна забезпечується колективним використанням відкритого програмного забезпечення без можливості маніпулювання будь-яким урядом, банком, організацією або третьою особою. Кількість Біткойнів регулюється криптографічним протоколом відповідно до чітких правил мережі, встановлених конценсусом і твердо вшитими в код, з яким погодилися користувачі даного програмного забезпечення по всьому світу.

Історія створення Bitcoin

Марк Андрессен, розробник першого графічного інтернет-браузера NCSA Mosaic, вважає, що на фундаментальному рівні система «Біткойн» є проривом у галузі комп’ютерних наук, який спирається на 20 років досліджень криптографічних валют та 40 років роботи у галузі криптографії тисяч дослідників у всьому світі.

В 1983 Девід Чаум (David Chaum) і Стефан Брендс (Stefan Brands) запропонували перші протоколи «електронної готівки».

У травні 1997 року Адам Бак (Adam Back) для протидії відправленню спаму та DoS-атакам запропонував Hashcash, засновану на системі доказу виконання роботи. Згодом подібна система в іншій реалізації стала частиною процедури створення нових блоків у біткойн-базі.

Ідеї ​​криптовалюти «b-money» описав у 1998 році Вей Дай (Wei Dai) у розсилці шифропанків. Незалежно від нього приблизно в той же час, аналогічні ідеї запропонував Нік Сабо (Nick Szabo) для «bit-gold». Нік Сабо також запропонував модель ринкового механізму, заснованого на управлінні інфляцією, та досліджував деякі аспекти виявлення надійної інформації у ненадійній децентралізованій системі (завдання візантійських генералів).

Пізніше Хел Фінні реалізував зв’язку ланцюжків хеш-блоків для системи Hashcash на базі чіпа для шифрування IBM в рамках специфікації TPM. Хел Фінні став другим учасником мережі Біткойн.

У 2008 році людиною або групою людей під псевдонімом Сатосі Накамото (Satoshi Nakamoto) було опубліковано файл із описом протоколу та принципу роботи платіжної системи у вигляді однорангової мережі. За словами Сатосі, розробка розпочалася у 2007 році. У 2009 році він закінчив розробку протоколу та опублікував код програми-клієнта.

3 січня 2009 року було згенеровано перший блок і перші 50 біткоїнів. Перша транзакція з перекладу біткойнів відбулася 12 січня 2009 – Сатоші Накамото відправив Хелу Фінні 10 біткойнів. Перший обмін біткоїнів відбувся у вересні 2009 року – Марті Малмі (Martti Malmi) відправив користувачеві з псевдонімом NewLibertyStandard 5050 біткоїнів, за які отримав на свій рахунок у PayPal 5,02 долара.

Перший обмін біткойнів на реальний товар відбувся у травні 2010 року – американець Ласло Ханеч за 10 000 біткойнів отримав дві піци.

Подальшу розробку організує та координує спільнота розробників, при цьому будь-які значні зміни у протоколі мають бути прийняті більшістю власників майнінгових пулів.

1 серпня 2017 року структуру блоків у блокчейні було змінено. Група розробників та майнерів запустила форк “Біткойна” під назвою “Bitcoin Cash”. Нова криптовалюта має спільну історію з «Біткойном»: зворотну сумісність структури блоку до 1 серпня, але має несумісну структуру після 1 серпня.

Сутність Біткойн

Біткойн (англ. Bitcoin, від bit – “біт” і coin – “монета”) – пірингова платіжна система, що використовує однойменну розрахункову одиницю та однойменний протокол передачі даних. Для забезпечення функціонування та захисту системи використовуються криптографічні методи. Вся інформація про транзакції між адресами системи доступна у відкритому вигляді.

Мінімальна передається величина (найменша величина дроблення) – 10−8 біткойна отримала назву «сатоші» на честь творця Сатосі Накамото, хоча сам він використав у таких випадках слово «цент».

Електронний платіж між двома сторонами відбувається без посередників і необоротний – немає механізму скасування підтвердженої операції або примусового вилучення. Але є можливість залучення третьої сторони-гаранту за допомогою мультипідпису. Кошти ніхто не може заблокувати (заарештувати), навіть тимчасово, крім самого власника. Ці та інші розумні контракти можуть бути реалізовані за допомогою спеціальної мови сценаріїв, однак вона не доступна з графічного інтерфейсу і не сповнена Тьюрингом, на відміну від нових блокчейнових систем (див. Ethereum).

Різні автори по-різному класифікують біткойни. Найчастіше зустрічаються варіанти:

  • криптовалюта;
  • віртуальна валюта;
  • цифрова валюта;
  • електронна готівка.

Біткойни можуть використовуватися для обміну на товари або послуги у продавців, які згодні їх приймати. Обмін на звичайні валюти відбувається через онлайн-сервіс обміну цифрових валют, інші платіжні системи чи обмінні пункти.

Комісія при проведенні операцій призначається відправником добровільно, розмір комісії впливає пріоритет при обробці транзакції. Зазвичай програма-клієнт нагадує рекомендований розмір комісії. Транзакції без комісії можливі і також обробляються, проте не рекомендуються, оскільки час їхньої обробки невідомий і може бути досить великим.

Одна з головних особливостей системи — повна децентралізація: немає центрального адміністратора чи якогось його аналога. Необхідним та достатнім елементом цієї платіжної системи є базова програма-клієнт (має відкритий вихідний код). Запущені на багатьох комп’ютерах програми-клієнти з’єднуються між собою в однорангову мережу, кожен вузол якої рівноправний і самодостатній. Неможливе державне чи приватне управління системою, зокрема зміна сумарної кількості біткойнів. Заздалегідь відомі обсяг і час випуску нових біткойнів, але вони розподіляються відносно випадково серед тих, хто використовує своє обладнання для обчислень, результати яких є механізмом регулювання та підтвердження правомочності операцій у системі «Біткойн».

Залишити коментар:

Site Footer