Барель нафти – це стандартна одиниця обсягу нафти у міжнародній торгівлі. У США один нафтовий барель дорівнює 42 галону, або 158,988 літра.
Слово «барель» у перекладі з англійської означає «барильце» — старовинна міра виміру. Причому англійський барель не дорівнює американському барелю.
Слід також враховувати, що нафту різних марок має різну щільність. Російська Urals важча за норвезьку Brent. У результаті розрахунку ваги одного бареля різної нафти доводиться використовувати різні значення. Правильні цифри для перерахунків російської нафти такі: 1 тонна – приблизно 7,28 бареля. Для Brent – 7,59.
Нафта марки Urals за своїми якостями поступається Brentтому продається дещо дешевше.
Існує позабіржовий та біржовий ринок сирої нафти. Позабіржовий ринок – це прямі постачання від постачальника споживачеві. Причому ціни зазвичай прив’язані до біржових котирувань.
Найбільші центри біржової торгівлі нафтою: Нью-Йоркська товарна біржа (New York Mercantile Exchange, NYMEX) у Північній Америці, Лондонська нафтова біржа (London Petroleum Exchange, LPE) у Європі та Сінгапурська міжнародна валютна біржа (Singapore International Monetary Exchange, SIMEX) Азії.
На кожній із цих бірж торгуються нафтові контракти. Візьмемо як приклад LPE.
Договір на нафту суворо стандартизовано. Обсяг постачання – 1000 барелів, тобто 42 тисячі галонів. Терміни виконання контрактів – 12 місяців поспіль, далі поквартально – до 24 місяців, далі за півріччя – максимум до 36 місяців. Традиційно найбільш торговані контракти – на найближчі місяці.
При цьому є час, коли торгівля відбувається в електронній формі: щодня з 8:00 до 9:45 Лондоном. Але, крім того, існує й торгівля «на колі» методом вигуків: з 10:02 до 20:13.
Слід враховувати, що цей період в повному обсязі контракти торгуються одночасно. Вони змінюють одне одного. Наприклад, так: 20 хвилин – нафта з постачанням у січні. 10 хвилин перерва. Ще 20 хвилин – лютнева нафта. І так далі.
Поточна ціна визначається у доларах та центах за барель. Оскільки обсяг договору дорівнює 1 000 барелів, то зміна ціни всього на 1 цент приносить інвестору прибуток або збиток у розмірі 10 доларів (0,01 долара помножити на 1 000 і 10).
При цьому більшість ф’ючерсних контрактів закриваються відкриттям протилежної позиції через процедуру клірингу, тобто без реального постачання. Однак якщо на дату закінчення торгів за контрактом інвестор не закриє позицію, він буде зобов’язаний поставити, купити або отримати реальну нафту.
Окрім ф’ючерсних контрактів на нафту, на LPE також торгуються опціонні контракти.
Аналогічно відбувається торгівля на NYMEX, і навіть на SIMEX.