Банківський платіжний термінал – Це пристрій, що дозволяє клієнту самостійно виконувати різні банківські операції. Наприклад, використовуючи термінал, клієнт може отримувати інформацію про стан своїх рахунків, здійснювати грошові перекази, поповнювати електронні гаманці, оплачувати багато послуг, зокрема. числа та комунальні, штрафи, погашати кредити та просто отримувати довідкову інформацію.
Головна відмінність банківського терміналу від банкомату у тому, що перший не видає кошти, а може лише приймати їх. Обсяг приймальної касети в таких пристроях невеликий, тому термінал вміщує значно менше коштів, ніж банкомат. Адже основне призначення банківського терміналу – прийом дрібних сум для оплати комунальних послуг, мобільного зв’язку, цифрового телебачення та ін.
Платіжні термінали менш безпечні і надійні, як банкомати. Рівень їхньої захищеності істотно нижчий, немає сейфа, немає можливості кріплення до підлоги. Для їх підключення зазвичай використовують бездротове, не дуже надійне з’єднання, зате швидкість установки набагато вища. Надійність розпізнавання банкнот у терміналу також значно нижча, ніж у банкоматів із функцією cash-in.
Банківські платіжні термінали бувають двох основних видів:
- платіжні термінали для приміщень (бувають підлогові, настінні, вбудовані, настільні);
- вуличні платіжні термінали (бувають настінні, що вбудовуються та встановлюються як окремі стійки).
Термінали зазвичай встановлюють у людних місцях, де є охорона або спостереження. Платіжні термінали можуть мати різні вимоги до місця встановлення. Найчастіше потрібний захист від опадів, тому термінали встановлюють усередині приміщень або пішохідних тунелів (зокрема підземних переходів). Деякі моделі допускають встановлення під навісом.
Для рядового споживача переваги звичайного терміналу полягають у його кроковій доступності і можливості оплачувати послуги великої кількості різних компаній. Банківський платіжний термінал додає до цього безкомісійне погашення кредиту, якщо його видано банком — власником терміналу, а також зарахування готівкових та безготівкових грошей на рахунок. Для безготівкових операцій кредитні організації оснащують пристрої кардридерами. Деякі банки встановлюють також пристрої для зчитування штрих-кодів, щоб спрощувати проведення платежів ЖКГ.
Платити через банківські термінали, як і через банкомат, іноді буває вигідніше, ніж через інтернет-банк, а іноді ні.
Поповнювати електронні гаманці в терміналі та в інтернет-банку можна з однаковим успіхом. «Яндекс», WebMoney та QIWI поповнюються в обох випадках безкоштовно. Винятком є внески через Інтернет до «Єдиного гаманця», за які потрібно буде заплатити МКБ 3%. У терміналі зарахування, як і інші гаманці, безкомісійне.
Сьогодні у деяких кредитних організацій кількість терміналів перевищує кількість власних банкоматів. Це пояснюється тим, що витрати банку на купівлю та встановлення терміналу нижчі від тих, що потрібні для банкомату.