Авуари
- У широкому розумінні – це активи (Assets) – кошти, чеки, векселі, перекази, акредитиви, за допомогою яких здійснюються платежі та погашаються зобов’язання (від фр. Avoir – капіталовкладення, придбання);
- у вузькому значенні (Holdings) — це ліквідна частина активів, включаючи кошти (Cash Holdings), які перебувають на банківських рахунках, валюту та цінні папери, що швидко реалізуються.
Термін авуари найчастіше використовують для характеристики коштів банків іноземній валюті, що є їх рахунках іноземних банках і застосовуються до виконання фінансових операцій за дорученням даного банку. Сукупність таких коштів, що належать цій країні, називають її іноземними авуарами (Foreign Exchange Holdings). Іноземні авуари підпорядковані юрисдикції країни, де вони розташовані. За рахунок таких авуарів можна здійснювати платежі за кордоном та погашати зобов’язання. Оскільки значна частина платіжного обороту між державами здійснюється у доларах та євро, найбільш поширені авуари у цих валютах.
Розрізняють: авуари вільні – використовуються без обмежень, з обмеженим режимом використання і авуари блоковані – що знаходяться під контролем держави або банку.
Банківські авуари — кошти банку (каса, рахунки інших банках, легко реалізовані цінних паперів, векселі тощо.), і навіть перебувають у зберіганні іноземних банках активи іноземній валюті, цінних паперах, золоті, тощо.
Операційні авуари – Забезпечують поточні платежі компанії з закупівлі сировини, оплати праці та здійснення податкових виплат.
Страхові (резервні) авуари призначені для покриття «касових розривів» у разі ненадходження коштів від операційної діяльності.
Інвестиційні авуари використовуються для здійснення короткострокових фінансових вливань. Формуються із вільних коштів підприємства.
Компенсаційні авуари є незнижувальною сумою коштів, що зберігається на розрахунковому рахунку підприємства відповідно до умов договору про банківське обслуговування.
(Див. Банківський переказ, Банківський рахунок, Банківські операції).