Оренда банківського осередку здійснюється шляхом укладання з банком відповідного договору. Для цього треба звернутися в офіс кредитної організації, що має в своєму розпорядженні сховище, з паспортом або іншим документом, що засвідчує особу.
Перш ніж йти до банку, варто визначитися з розміром осередку та терміном оренди. Чим більший обсяг осередку і менший термін її використання, тим вища вартість оренди та навпаки.
Існують обмеження на зберігання певних предметів у банківських осередках. Це насамперед те, що може пошкодити або зруйнувати сейфи — вибухонебезпечні та легкозаймисті речовини, а також усе те, що заборонено законом. Незважаючи на те, що закладку майна в осередки працівники банку не контролюють, якщо будуть виявлені порушення, орендар може бути оштрафований.
Можна зберігати у сейфах:
- гроші;
- цінні папери;
- комерційну документацію;
- печатки;
- цінності;
- ювелірні вироби;
- банківські метали;
- твори мистецтва, антикваріат та багато іншого.
Заборонено зберігати:
- зброю;
- легкозаймисті матеріали;
- токсичні предмети;
- радіоактивні предмети;
- вибухонебезпечні предмети;
- наркотичні речовини.
Після оформлення договору клієнт має сплатити у касі банку вартість оренди та застави за ключ. Далі кредитна організація, як правило, видає клієнту ключ та спеціальну ідентифікаційну картку, за допомогою якої орендар отримує доступ до сховища. Деякі технологічні банки використовують для допуску до сейфового осередку систему hand-key, яка за відбитком руки ідентифікує клієнта.
Відкриття осередку відбувається у два етапи. Перший: співробітник банку спеціальним ключем розблокує замок сейфа та виходить із сховища. Другий: клієнт своїм ключем відкриває комірку та робить необхідні йому дії.
Усі банківські сховища оснащені камерами відеоспостереження. Бажано простежити за тим, щоб у їхньому полі «зору» не потрапляло вміст осередку при його виїмці із сейфа.
Якщо є необхідність надати доступ до осередку іншим особам, наприклад, родичам, оформляється довіреність на використання індивідуального банківського сейфа у нотаріуса або в банку.
Слід пам’ятати, що при оренді банківського сейфу фінустанова не несе відповідальності за вміст осередку, оскільки не знає, що знаходиться в ній. Банк лише зобов’язується стежити за тим, щоб осередком не могли скористатися сторонні особи. Якщо потрібно, щоб кредитна організація повністю відповідала за збереження майна клієнта, з нею укладають договір відповідального зберігання.
Закон дозволяє примусове розкриття осередку і арешт майна, що зберігається в ній, тільки з санкції прокурора або за рішенням суду. Клієнта заздалегідь повідомляють, що банк не несе відповідальності за розкриття осередку представниками правоохоронних органів, які надали необхідні розпорядження. Сам банк може примусово розкрити осередок лише у виняткових випадках — наприклад, під час пожежі у сховищі, загрозі його затоплення чи інших небезпек для майна клієнта. Крім того, осередки розкриваються, якщо клієнт протягом кількох тижнів після закінчення терміну оренди не є банком.