Ліквідаційний баланс (liquidation balance) – баланс, складений під час ліквідації (зокрема і добровільної) організації. Виділяють проміжний та остаточний ліквідаційний баланс.
Проміжний ліквідаційний баланс – баланс організації, що ліквідується, що складається після закінчення терміну для пред’явлення вимог кредиторів, встановленого ліквідаційною комісією, і містить відомості про склад майна організації, що ліквідується, переліку пред’явлених кредиторами вимог, а також про результат їх розгляду.
Остаточний ліквідаційний баланс – баланс організації, що ліквідується, що складається після завершення розрахунків з кредиторами і містить дані про результати діяльності ліквідаційної комісії, в т.ч. про претензії, пред’явлені у встановлений термін та надійшли після затвердження проміжного ліквідаційного балансу, а також про задоволені та незадоволені вимоги кредиторів. Остаточний ліквідаційний баланс здається ліквідаційною комісією до податкової інспекції.
Законодавство не містить якихось спеціальних правил складання ліквідаційного балансу (як проміжного, і підсумкового). Тому зазвичай його складають на основі чинної форми бухгалтерського балансу з позначкою “ліквідаційний баланс”.
В ідеальному варіанті ліквідаційний баланс є балансом з нульовими залишками. Таке можливе лише за наявності правонаступника, який приймає він усі неліквідовані статті балансу ліквідованої організації. При складанні ліквідаційного балансу дозволяється не застосовувати правила, що випливають із деяких припущень та вимог бухгалтерського обліку (зокрема, припущення безперервної діяльності). У ліквідаційному балансі активи відбиваються за вартістю їх можливого продажу, тобто. за ліквідаційною вартістю.
Ліквідаційний баланс – баланс підприємства-банкрута, складений ліквідаційною комісією після реалізації необхідної частини його активів та повного задоволення всіх вимог кредиторів, що передається до арбітражного (господарського) суду. Якщо за результатами ліквідаційного балансу не залишилося майна після задоволення вимог кредиторів, арбітражний (господарський) суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи-банкрута. Якщо ж майна підприємства-банкрута вистачило задоволення всіх вимог кредиторів, то підприємство вважається вільним від боргів і може продовжити свою підприємницьку діяльність (якщо коштів за ліквідаційним балансом достатньо з позицій законодавства для його функціонування в даній організаційно-правовій формі).
До моменту зняття з обліку юридичної особи як платника податків, зборів, обов’язкових платежів ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов’язана здійснювати розрахунок зобов’язань з таких податків, зборів, обов’язкових платежів, сплачувати їх та подавати відповідну звітність.
Комісією з припинення (ліквідаційною комісією, ліквідатором) платника податків складається ліквідаційний баланс, передавальний акт або розділовий баланс.
У ліквідаційному балансі, який затверджується учасниками юридичної особи або органом, який ухвалив рішення про ліквідацію юридичної особи, відображаються результати прийнятих рішень про стягнення боргів, розподіл активів, власного капіталу та погашення (списання) зобов’язань, що має призвести до відсутності активів, власного капіталу та зобов’язань ліквідованого підприємства на завершальну дату складання ліквідаційного балансу.
При ліквідації підприємства складаються два ліквідаційні баланси – проміжний та підсумковий. Проміжний містить інформацію про майно та претензії кредиторів. Підсумковий складається після погашення всіх заборгованостей та завершує процедуру ліквідації. Він може бути нульовим або містити відомості про активи, що залишилися, залежно від прийнятого рішення за регламентом розподілу цих активів між засновниками.
До органу ДФС подається лише один ліквідаційний баланс — на дату прийняття рішення про ліквідацію у вигляді комплекту річної фінансової звітності, та за наявності — копії передавального акта або розподільчого балансу.
На підставі остаточного ліквідаційного балансу та інших документів, що підтверджують завершення діяльності суб’єкта господарювання, орган державної реєстрації вносить запис до Реєстру юридичних осіб про ліквідацію підприємства, після чого воно вважається повністю ліквідованим.