Маклер (від нім. Makler, з голл. makelaar – спекулянт (у рус. з часів Петра I); англ. broker) –
- людина, яка бере участь у угодах, пов’язаних із купівлею-продажем товарів або цінних паперів;
- людина, яка бере участь у угодах, пов’язаних зі страхуванням; на відміну від страхового агента маклер не працює за наймом у страхової організації.
У зарубіжній практиці маклер сприймається як із центральних постатей на фондової біржі, т.к. виступає у ролі посередника між продавцем і покупцем під час укладання угод із цінними паперами. У дореволюційній Росії маклерів обирали на посаду (довічно) відповідно до статуту. Для кожної біржі встановлювався штат маклерів, який затверджувався міністерством фінансів. Біржовий маклеріат був замкненою корпорацією, маклери суворо стежили за дотриманням встановлених правил укладання угод, інтересів клієнтів. За послуги маклер отримував від клієнтів комісійну винагороду («кураж»), розмір якої не повинен був перевищувати встановлені такси. Маклер у відсутності права займатися жодним видом діяльності, крім біржового посередництва.
За кордоном, наприклад, у Німеччині, на біржі виділяють маклерів: курсового та вільного біржового. Основне завдання курсового маклера – Встановлення курсу або біржової ціни. Курсовий маклер призначається органами біржового нагляду і допускається до торгів Правлінням біржі, що розподіляє між маклерами цінні папери, якими вони повинні торгувати (тобто курсовий маклер виступає у ролі маклера-фахівця).
На відміну від курсового маклера вільний маклер має право торгувати будь-якими видами цінних паперів, тому він заздалегідь визначає ціни, за якими готовий купувати та продавати цінні папери. Виступаючи посередником між продавцем і покупцем на відміну брокера, маклер може самостійно і власним коштом купувати чи продавати цінних паперів.
В інших випадках біржовий, або зареєстрований, маклер сприймається як незалежний продавець цінними паперами, здійснює біржові угоди, зорієнтовані короткострокові коливання курсу цінних паперів, власним коштом.
В даний час маклер є штатним співробітником біржі, на якого покладається обов’язок вести біржовий торг та контролювати дотримання встановлених біржею правил біржової торгівлі. Маклер представляє інтереси біржі, оперативно взаємодіючи з біржовими продавцями. Права та обов’язки маклера визначаються внутрішньобіржовими нормативними документами. У складі виконавчих функціональних підрозділів біржі передбачається група маклерів чи маклеріат.