Нормативи ліквідності

Нормативи ліквідності (Liquidity Limits, Norms) — економічні нормативи, які встановлює Національний банк України з метою контролю за станом ліквідності банків: миттєвої ліквідності (Н4), поточної ліквідності (Н5) та короткострокової ліквідності (Н6).

Норматив миттєвої ліквідності (Н4) – Економічний норматив, який визначається як співвідношення високоліквідних активів до поточних зобов’язань банку. Він характеризує мінімальний обсяг високоліквідних активів, необхідний забезпечення виконання поточних зобов’язань протягом одного операційного дня.

Норматив миттєвої ліквідності розраховується з урахуванням сальдо за кореспондентськими рахунками, відкритими в інших банках, та за кореспондентськими рахунками інших банків. Нормативне значення коефіцієнта Н4 має бути не менше ніж 20%.

Норматив поточної ліквідності (Н5) визначається як співвідношення активів із кінцевим терміном погашення до 31 дня до зобов’язань банку із кінцевим терміном погашення до 31 дня. Цей норматив характеризує мінімально необхідний обсяг активів банку забезпечення виконання поточного обсягу зобов’язань протягом одного календарного місяці. Нормативне значення коефіцієнта Н5 має не менше 40%.

За наявності у банку розрахункових документів, не виконаних терміном з його вини, значення нормативів Н4 і Н5 дорівнює нулю з виникнення цих зобов’язань.

Норматив короткострокової ліквідності (Н6) визначається як співвідношення ліквідних активів до зобов’язань із кінцевим терміном погашення до одного року. Він визначає мінімально потрібний обсяг активів для забезпечення виконання своїх зобов’язань протягом одного року. Нормативне значення коефіцієнта Н6 має не менше 60%.

(Див. Ліквідність, Ризик ліквідності, Економічні нормативи діяльності банків)

Залишити коментар:

Site Footer