Прямі інвестиції (direct investments) – вкладення коштів інвесторами у компанії чи окремі проекти. Як правило, при прямих інвестиціях, на відміну від портфельних, інвестори отримують суттєву частку в підприємстві та право брати участь в управлінні бізнесом, наприклад, через направлення свого представника до ради директорів.
Прямі інвестиції
- інвестиції, що вкладаються безпосередньо у виробництво та збут конкретного виду продукції;
- інвестиції, які забезпечують володіння контрольним пакетом акцій.
Прямі інвестиції – вкладення (інвестиції) грошових коштів у матеріальне виробництво та збут з метою участі в управлінні підприємством, в яке вкладаються гроші, та отримання доходу від участі в його діяльності (прямі інвестиції забезпечують володіння контрольним пакетом акцій).
Відповідно до прийнятої міжнародної класифікації іноземних інвестицій, до прямих інвестицій відносяться інвестиції, внаслідок яких інвестор отримує частку у статутному капіталі підприємства не менше 10%. Придбання частки у капіталі підприємства не менше цієї величини дає можливість безпосередньо брати участь в управлінні підприємством, зокрема, мати свого представника у раді директорів. Прямі інвестиції дають змогу безпосередньо впливати на проінвестований бізнес. У сучасному світі простежується тенденція до збільшення обсягу саме прямих інвестицій та скорочення портфельних.
Прямі інвестиції здійснюються найчастіше тривалий термін. Такі вкладення менш ліквідні, ніж портфельні. У певних випадках виникає необхідність сповіщення чи навіть отримання дозволу відповідних регулюючих органів. Так, при купівлі контрольного пакета банку потрібна згода Центрального банку.
Інвесторами при прямих інвестиціях можуть бути компанії, приватні особи, які мають достатні кошти, або спеціалізовані фонди прямих інвестицій.
Прямі інвестиції зазвичай здійснюються через фонди Private Equity (фонди прямих інвестицій) — спеціалізовані компанії, які мають зобов’язання своїх передплатників перераховувати заздалегідь узгоджені суми грошей у разі схвалення фондом тих чи інших угод. Інтерес передплатника полягає у отриманні прибутку після закриття фонду через 3-5 років після створення за рахунок продажу всіх проінвестованих компаній стратегічним інвесторам чи іншим фондам.
p align=”justify”> Особливе місце серед даного виду вкладень займають міжнародні прямі інвестиції, які прийнято ділити на вихідні та вхідні. Вихідні – це вкладення інвесторів там. Вхідні, навпаки, пов’язані з імпортом капіталу.
Основні експортери прямих інвестицій у світі – розвинені країни, такі як США, Німеччина, Англія, Франція, Японія.
Прямі інвестиції з-за кордону посилюють національну економіку, сприяють її швидшому розвитку. Наприклад, одним із найбільших споживачів світових прямих інвестицій у наші дні є Китай, що призводить до стрімкого зростання ВВП цієї країни.