Багато хто, напевно, знає хто такий CEO або хто такий CFO , але в корпоративній ієрархії є ціла низка інших посад, абревіатура яких може бути незрозуміла більшості людей. У цій статті ми розглянемо ключові посади, що використовуються у діловій сфері (ця стаття доступна також українською мовою — Хто такі CEO, CFO, CCO, CIO, CMO, CRO, CTO тощо)? В основному подібні скорочення використовуються в компаніях з іноземним капіталом, які принесли із собою корпоративну культуру, що використовується у світовій практиці.
Для зручності англійські абревіатури будуть представлені в алфавітному порядку:
-
- ТО
- CAE
- CAIO
- ВИСОКА
- CBDO
- CBO
- CCO
- КОЖНА
- CEngO
- генеральний директор
- фінансовий директор
- CGO
- CHRO
- ЧІНО
- CIO
- CISO
- ШВИДКО
- CKO
- CLO
- CMO
- CNO
- COO
- CPO
- CQO
- КРДО
- CRO
- CSE
- ОГС
- технічний директор
- CVO
- CWO
- CXO
Зміст
ТО
CA (Chief Architect) – головний архітектор. Відповідає за проектування систем для забезпечення високої пропускної спроможності та масштабованості, особливо у технологічних компаніях (архітектор програмного забезпечення).
Багато національних урядів і держав мають у штаті державну посадову особу, іменоване головним архітектором чи державним архітектором. Конкретні обов’язки та сфери відповідальності державних архітекторів різняться, але вони зазвичай включають відповідальність за проектування та/або будівництво громадських будівель та споруд.
CAE
CAE (Chief Audit Executive) – керівник служби аудиту, відповідальний за внутрішній аудит у компанії. Аналоги посади – директор з аудиту, директор служби внутрішнього аудиту, генеральний аудитор чи головний контролер – незалежний виконавчий директор високого рівня із загальною відповідальністю за внутрішній аудит.
CAIO
CAIO (Chief Artificial Intelligence Officer) – керівник напряму досліджень у сфері штучного інтелекту.
ВИСОКА
CAO (Chief Academic Officer) — проректор (старший академічний адміністратор) у багатьох вищих навчальних закладах Сполучених Штатів та Канади, еквівалент проректора-канцлера в деяких установах у Великій Британії та Ірландії або заступник віце-канцлера (академік) у більшості Австралійських університетів. CAO деяких коледжів у Великій Британії та Ірландії називаються ректорами.
CAO (Chief Accounting Officer) — головний бухгалтер, що відповідає за бухгалтерський облік у компанії, формування облікової політики, забезпечує функціонування системи синтетичного та аналітичного обліку, побудову бухгалтерської звітності, забезпечує контроль за рухом активів підприємства та виконанням зобов’язань. Головний бухгалтер підписує разом із керівником підприємства документи, службовці основою приймання і видачі товарно-матеріальних цінностей і коштів, і навіть розрахункові, кредитні та фінансові зобов’язання.
CAO (Chief Administrative Officer) – адміністративний директор, відповідальний за управління бізнесом, включаючи щоденні операції. Позиція адміністративного директора існує у приватних компаніях, а й у низці державних, де він де-факто є найвищим керівником організації.
CAO (Chief Analytics Officer) – головний аналітик – це посада керівника, відповідального за аналіз даних усередині організації. Ця позиція, поряд з діяльністю ІТ-директора ( CIO ), зросла у зв’язку зі зростанням інформаційних технологій та збором даних. Ці дві позиції аналогічні, оскільки обидва мають справу з інформацією, але ІТ-директор фокусується на інфраструктурі, необхідної для підтримки та передачі інформації, тоді як CAO фокусується на інфраструктурі, яка потрібна для генерації та аналізу інформації.
CBDO
CBDO (Chief Business Development Officer) – директор з розвитку бізнесу. Відповідає за плани розвитку бізнесу, проектування та впровадження процесів для підтримки зростання бізнесу. Директор з розвитку бізнесу має широкі та всебічні знання з усіх питань, пов’язаних з бізнесом організації, з метою виявлення нових перспектив продажу та зростання бізнесу та вимог до розробки продукту, які будуть узгоджені з функціями R&D (НДДКР).
CBO
CBO (Chief Business Officer) — бізнес-директор, що відповідає за укладання комерційних угод у компанії, забезпечує досягнення стратегічних цілей, які дозволять компанії здійснити свою науково-технічну місію та збільшити акціонерну вартість, за необхідності забезпечує управління співробітниками компанії з розробки продуктів.
CBO (Chief Brand Officer) — бренд-менеджер щодо нова посада виконавчого рівня в компанії. Бренд-менеджер відповідає за формування та підтримку позитивного іміджу компанії. Для цього забезпечує адміністрування всіх ключових аспектів діяльності компанії, займаючись маркетингом, рекламою, брендингом, зв’язками з громадськістю та відділами обслуговування клієнтів.
CCO
CCO (Сhief Commercial Officer) – комерційний директор (іноді званий бізнес-директором – CBO (Chief Business Officer)) є виконавчою посадою, а її власник несе відповідальність за реалізацію комерційної стратегії та розвиток організації. Зазвичай його діяльність включає діяльність, пов’язану з маркетингом, продажами, розробкою продуктів і обслуговуванням клієнтів, щоб стимулювати зростання бізнесу і збільшення частки на ринку.
CCO (Сhief Communications Officer) – директор зі зв’язків з громадськістю (паблік рілейшнз менеджер). Відповідає за спілкування зі співробітниками, акціонерами, ЗМІ, блогерами, впливовими особами, пресою, цільовою аудиторією та громадськістю.
CCO (Сhief Compliance Officer) – комплаєнс-директор – керівна посадова особа, яка відповідає головним чином за контроль та регулювання питань відповідності нормативним вимогам у рамках організації. Ця посада давно існує у компаніях, які працюють у сильно регульованих галузях, таких як фінансові послуги та охорона здоров’я.
CCO (Сhief Content Officer) — контент-директор відповідає за розробку та створення контенту (медіа) для мовних та мультимедійних каналів: текст, відео, аудіо, анімація тощо. Посада контент-директора є одним із ключових в інформаційно-розважальних організаціях.
CCO (Сhief Creative Officer) – творчий директор (директор з креативу) – це найвища позиція творчої команди в організації. Залежно від типу компанії, ця позиція може відповідати за загальний зовнішній вигляд маркетингу, засобів масової інформації та брендингу. CCO також може займатися управлінням, розвитком та адмініструванням колективом креативних директорів, арт-директорів, дизайнерів та копірайтерів.
CCO (Сhief Customer Officer) – директор по роботі з клієнтами є відповідальною особою, орієнтованою на клієнта, відповідає за спільні відносини з клієнтами організації. CCO несе відповідальність за вплив на корпоративну діяльність клієнтів, тому займається кол-центром, продажем, маркетингом, інтерфейсом користувача, фінансами (білінгом), передпродажною та післяпродажною підтримкою.
КОЖНА
CDO (Сhief Data Officer) — директор за даними (інформаційний директор) є корпоративною посадовою особою, відповідальною за управління підприємством та використання інформації як актив, за допомогою отримання даних, їх обробки та аналізу, торгівлі інформацією тощо.
CDO (Сhief Design Officer) – директор з дизайну. Відповідає за контроль всіх аспектів дизайну продуктів і послуг компанії, включаючи дизайн продукту, графічний дизайн, дизайн інтерфейсу користувача, промисловий дизайн і дизайн упаковки, а також прямо або опосередковано відповідає за аспекти реклами, маркетингу та розробки.
CDO (Сhief Digital Officer) — директор з цифрових технологій, завданням якого є перетворення традиційних «аналогових» компаній на цифрові, використовуючи потенціал сучасних онлайнових технологій (тобто цифрове перетворення, див. Цифрова економіка), а також постійний моніторинг операцій на швидко мінливих цифрових секторах, таких як мобільні додатки, соціальні мережі та пов’язані з ними додатки, віртуальні товари, а також управління інформацією та маркетингом на основі веб-технологій.
CDO (Сhief Diversity Officer) – директор з різноманітностей (культурних відмінностей). Ця посада в основному присутня у мультинаціональних корпораціях. CDO займається організацією та управлінням програмами, спрямованими на розвиток продуктивних відносин між людьми різних культур, створення рівних можливостей для працевлаштування.
CEngO
CEngO (Chief Engineering Officer) – головний інженер, як і технічний директор ( CTO ), відповідальний за питання у сфері розробки та досліджень технології/продукту та/або виробництва в технологічній компанії, контролює розробку технологій, що комерціалізуються. Посада скорочується як CEngO , щоб не плутати з CEO .
генеральний директор
CEO (Chief Executive Officer) — генеральний директор, відповідальний за загальне бачення та керівництво організацією, ухвалення остаточних рішень щодо всіх операцій корпорації. Вищий співробітник управління; часто є також головою правління. Детальніше про CEO можна почитати тут.
фінансовий директор
CFO (Cchief Financial Officer) – фінансовий директор, який несе основну відповідальність за управління фінансами компанії, включаючи фінансове планування, управління фінансовими ризиками, ведення обліку та фінансову звітність. У деяких секторах фінансовий директор також відповідає за аналіз даних. Детальніше про CFO можна почитати тут.
CGO
CGO (Chief Gaming Officer) – директор з ігор. ТОП-менеджер компанії, який зосереджений на дослідженнях та технічних питаннях у комп’ютерній ігровій компанії.
CHRO
CHRO (Chief Human Resources officer) — директор з персоналу (HR-директор), який займається всіма аспектами політики, практики та операцій у галузі управління трудовими ресурсами в організації.
ЧІНО
CINO (Chief Innovation Officer) іноді ця посада позначається як CTIO (Chief Technology Innovation Officer) — директор з інновацій, який насамперед відповідає за управління процесом інновацій та управління змінами в організації, а також у ряді випадків посадова особа, яка «генерує нові ідеї , але визнає інноваційні ідеї, запропоновані іншими людьми». CINO також керує технологічними змінами.
CIO
CIO (Chief Information Officer) – ІТ-директор, який відповідає за інформаційні технології (ІТ), особливо в ІТ-компаніях або компаніях, діяльність яких значною мірою базується на ІТ-інфраструктурі.
CIO (Chief Investment Officer) — інвестиційний директор, відповідальний за інвестиції та/або управління активами (ALM) типових великих фінансово-кредитних установ, таких як банки, страхові компанії, пенсійні та інвестиційні фонди.
CISO
CISO (Chief Information Security Officer) — директор з інформаційної безпеки, відповідальний за формування та реалізацію стратегії та програми підприємства із забезпечення та захисту інформаційних активів та технологій компанії. CISO спрямовує дії персоналу на виявлення, розробку, впровадження та підтримку процесів усередині підприємства для зниження інформаційних ризиків та ризиків інформаційних технологій.
ШВИДКО
CITO (Chief Information Technology Officer) – директор з інформаційних технологій. Зона відповідальності – інформаційні технології. Ця посада є еквівалентною посаді CIO (Chief Information Officer) або CTO (Chief Technology Officer) — компанії, яка займається продажем ІТ.
CKO
CKO (Chief Knowledge Officer) — директор зі знань, відповідальний за забезпечення того, щоб організація максимізувала свою цінність, яку досягає завдяки «знанням». CKO відповідає за управління інтелектуальним капіталом та є зберігачем практики управління знаннями в організації. CKO можуть допомогти організації максимізувати віддачу від інвестицій у знання (люди, процеси та інтелектуальний капітал), використання її нематеріальних активів (ноу-хау, патентів, відносин із клієнтами), повторити раніше досягнуті успіхи, обмінюватися передовими методами, удосконалювати інновації та уникати втрати знань після організаційної реструктуризації.
CLO
CLO (Chief Legal Officer) – директор з юридичних питань (головний або генеральний юрисконсульт). Відповідає за вертикаль юридичних питань у всіх підрозділах (департаментах) компанії та їх взаємозв’язок, а також корпоративне управління та бізнес-політику.
CLO (Chief Learning Officer) – директор з навчання, що відповідає за керування навчанням. CLO можуть бути фахівцями з корпоративного або особистого навчання зі ступенями в галузі освіти, коучингу, бізнесу чи аналогічних галузях. Кваліфіковані CLO повинні мати можливість керувати корпоративною стратегією та здійснювати розвиток персоналу відповідно до бізнес-цілей організації.
CMO
CMO (Chief Marketing Officer) – директор з маркетингу. До його завдань входить управління продажами, розробка продуктів, управління каналами дистрибуції, маркетингові дослідження, маркетингові комунікації (включаючи рекламу та рекламні акції), ціноутворення та обслуговування клієнтів.
CMO (Chief Medical Officer) – директор з медицини (главлікар). Відповідає за наукову та медичну роботу, особливо у фармацевтичних компаніях, системах охорони здоров’я, лікарнях. Посада CMO використовується в багатьох країнах для старшого урядовця, який консультує з питань охорони здоров’я.
CNO
CNO (Chief Networking Officer) – директор з налагодження контактів. У контексті бізнес-мереж CNO управляє соціальним капіталом компанії. CNO пов’язує персонал та бізнес-підрозділи всередині компанії з іншими компаніями та споживачами. Місія CNO полягає у передачі (просуванні) ноу-хау, стимулюванні інновацій, сприянні зростанню прибутку.
CNO (Chief Nursing Officer) – менеджер, який виконує керівні функції управління та прийняття рішень в організаціях, що працюють із медсестрами, тобто. управління медсестринською практикою.
COO
COO (Chief Operating Officer) – операційний директор, відповідальний за ділові операції, включаючи управління операціями, дослідницькі операції та (якщо це застосовно) виробничі операції; роль є дуже умовною і ситуаційною, що змінюється від компанії до компанії і навіть від генерального директора до його заступників у тій самій компанії.
CPO
CPO (Chief Privacy Officer) — директор конфіденційності, відповідальний за конфіденційність усіх даних в організації, включаючи забезпечення дотримання політики конфіденційності. Посада особливо актуальна у компаніях, які працюють із фінансовою інформацією чи медичними даними.
CPO (Chief Process Officer) – директор з процесів. CPO відповідає за бізнес-процеси та прикладну теорію процесів, визначаючи правила, політику та принципи для забезпечення того, щоб основні цілі відповідали стратегії компанії, а також встановлювали механізми контролю.
CPO (Chief Procurement Officer) – директор із закупівель. CPO відповідає за закупівлю, пошук товарів та послуг для підприємства, веде переговори про ціни та укладання контрактів.
CPO (Chief Product Officer) – директор з продуктів, відповідає за всі питання, пов’язані з продуктом. Обов’язки CPO включають бачення продукту, стратегію продукту, інтерфейс користувача, дизайн продукту, розробку продукту і маркетинг продукту.
CQO
CQO (Chief Quality Officer) – директор з якості. CQO відповідає за якість та забезпечення якості, встановлення цілей у сфері якості та забезпечення того, щоб ці цілі продовжували досягатися з часом.
КРДО
CRDO (Chief Research And Development Officer) – директор з досліджень та розробок, відповідальний за весь комплекс НДДКР.
CRO
CRO (Chief Reputation Officer) – директор з репутації. CRO відповідає за репутацію, бренд, паблік рілейшнз, а також узгодженість усіх внутрішніх та зовнішніх комунікацій, щоб створити сприятливу основу для міцних та тривалих відносин із зацікавленими сторонами, від яких залежить організація.
CRO (Chief Research Officer) – директор з досліджень. CRO відповідає за всі дослідження, що підтримують цілі підприємства.
CRO (Chief Restructuring Officer) – директор з реструктуризації. CRO є ТОП-менеджером компанії, якому надані широкі повноваження для перегляду всіх аспектів фінансової діяльності компанії для вирішення питання банкрутства, що насувається, або реструктуризації компанії після порушення справи про банкрутство.
CRO (Chief Revenue Officer) – директор з доходів, відповідальний за всі процеси генерації доходів в організації, їх вимірювання та максимізацію. CRO несе відповідальність за інтеграцію та узгодженість між усіма функціями, пов’язаними з доходами, включаючи маркетинг, продаж, підтримку клієнтів, ціноутворення та управління доходами.
CRO (Chief Risk Officer) – директор з ризиків. Іноді ця посада позначається як CRMO (Chief Risk Management Officer) – директор з ризик-менеджменту. CRO здійснює весь комплекс робіт з управління різними видами ризиків, властивих діяльності компанії, зокрема здійснює ідентифікацію ризиків, їх вимірювання, аналіз та контроль, здійснює пошук шляхів мінімізації впливу різних видів ризиків на діяльність компанії.
CSE
CSE (Chief System Engineer) – головний системний інженер. CSE відповідальний за всю специфікацію системи, валідацію та верифікацію у процесах розробки.
ОГС
CSO (Chief Sales Officer) – директор з продажу, відповідальний за всі процеси, пов’язані з реалізацією продукції.
CSO (Chief Science Officer) – директор з науки (головний науковий співробітник), відповідальний за науку, зазвичай прикладну науку, включаючи дослідження та розробки, а також нові технології.
CSO (Chief Security Officer) – директор з безпеки, який відповідає за організацію процесу забезпечення безпеки на підприємстві, включаючи фізичну безпеку, кібербезпеку та інші види безпеки.
CSO (Chief Services Officer) – директор з послуг. CSO займається розробкою різних послуг у компанії та, як правило, відповідає за розробку процесів та інструментів як усередині компанії, так і за її межами, щоб забезпечити максимальну цінність для всіх зацікавлених сторін.
CSO (Chief Strategy Officer) – директор зі стратегії. CSO відповідає за стратегію, зазвичай стратегію бізнесу, включаючи стратегічне планування та стратегічне управління. Допомагає головному виконавчому директору розробляти, виконувати та підтримувати стратегію. Іноді ця посада позначається як CSPO (Chief Strategic Planning Officer) – директор зі стратегічного планування.
CSO (Chief Sustainability Officer) — директор з екології, відповідальний за реалізацію програм захисту навколишнього середовища та екологічний контроль на підприємстві.
технічний директор
CTO (Chief Technology Officer) – технічний директор або директор з технологій. CTO відповідає за технології, дослідження та розробки, нагляд за розвитком технологій, котрі будуть комерціалізовані.
CVO
CVO (Chief Value Officer) – директор з цінностей. Завданням CVO є забезпечити, щоб усі програми, дії, нові продукти, послуги та інвестиції створювали та завойовували споживчу цінність.
CVO (Chief Visionary Officer) – керівник, який відповідає за визначення корпоративного бачення, бізнес-стратегії та робочих планів.
CWO
CWO (Chief Web Officer) – web-директор, відповідає за всі питання пов’язані з присутністю компанії в мережі – як інтернет, так і інтранет, включаючи різні веб-програми, мобільні програми і т.п.
CXO
CXO (Chief Experience Officer) – керівник, відповідальний за користувальницький досвід і нагляд за дизайном інтерфейсу користувача. Досвід користувача відноситься до емоцій і відносин людини до використання певного продукту, системи або послуги. Крім того, він включає сприйняття людиною системних аспектів, таких як корисність, простота використання та ефективність. “CXO” не слід плутати з терміном “CxO” , який зазвичай використовується для позначення будь-якого ТОП-менеджера.