Контингентування емісії

Контингентування емісії (від лат. contingere – мати відношення до чогось, англ. quantative regulation of emission) – форма встановлення загального ліміту, або контингенту, емісії фідуціарних грошей.

За золотого стандарту застосовувалося кілька систем контингентування емісії. Наприклад, у Німеччині згідно із законом 1909 р. було встановлено контингент випуску не забезпечених золотом банкнот – 550 млн. марок, а до кінця кварталів – 750 млн. марок. За випуск банкнот понад ліміт Рейхсбанк сплачував податок від 3 до 8% за недостатнє забезпечення. Одночасно діяла норма золотого забезпечення у розмірі 1/3 емісії («принцип третього покриття» за законом 1875).

У Франції законом визначався загальний контингент банкнотної емісії, який періодично збільшувався – з 1,8 1870 р. до 6,8 млрд. фр. 1913 р. Банк Франції сам визначав норму золотого забезпечення банкнот.

У США згідно з Актом 1913 р. федеральні резервні банки мали право необмежену емісію, але було встановлено мінімальну норму золотого забезпечення випуску банкнот (40%), зниження її обкладалося прогресивним податком; 60% емісії банкнот підлягало забезпеченню комерційними векселями.

У Великій Британії Законом про банківську хартію (1844 р.) прем’єр-міністра Роберта Піля було встановлено контингент не забезпеченої золотом емісії банкнот – 14 млн. ф. ст., емісія понад цю суму повинна була повністю забезпечуватися золотом.

У Росії її у 1897 р. було запроваджено систему контингентування емісії, як й у Великобританії, але жорсткіша, т.к. навіть у межах встановленого контингенту емісії кредитних квитків у 600 млн. н. передбачалося золоте забезпечення у розмірі 50%.

У роки 1-ої світової війни (1914–1918) у державах, що воювали (крім США), було скасовано розмін банкнот на золото і ліміт емісії неодноразово збільшувався (у Франції, наприклад, до 33 млрд. фр.). З витісненням золота кредитними грошима з внутрішнього обігу 1930-х рр. контингентування емісії банкнот було скасовано, збільшились розміри емісії фідуціарних грошей. Контингентування емісії змінилося встановленням цільових орієнтирів щорічної емісії грошей.

Залишити коментар:

Site Footer