Зберігання цінностей

Зберігання цінностей (safe custody) — послуга, яку пропонують більшість комерційних банків. Вона полягає у зберіганні банком цінностей, що належать його клієнтам, у броньованій кімнаті. До цінностей зазвичай належать документи, наприклад, що засвідчують право власності на будинок, а також цінні папери на пред’явника; до цінностей відносяться також ювелірні вироби, банківські метали, готівка та ін.

Зберігання цінностей у банку є одним із спеціалізованих видів зберігання. Він є зобов’язання, з якого поклажедавець, тобто. Клієнт кредитної організації, передає на відповідальне зберігання до банку певне майно, яке зобов’язується зберігати і враховувати їх у спеціальному рахунку, відкритому клієнту.

У свою чергу, банк при отриманні від клієнта цінностей на зберігання постає як зберігач, діяльність якого підпадає як під загальні, так і під спеціальні правила зберігання. Банк виступає зберігачем цінностей; його зобов’язання визначаються тим, чи стягує він з власника цінностей комісію за послугу, а також умовами страховки самого власника цінностей, наприклад, при зберіганні банком ювелірних виробів. У разі зберігання в сейфі (safe deposit) клієнт банку орендує у банку або в компанії, що займається операціями з зберігання цінностей, невеликий сейф, від якого у нього є ключ і до якого він отримує доступ в нормальні робочі години банку.

Цивільний кодекс передбачає два варіанти зберігання цінностей у банківському осередку.

Найпоширеніший передбачає використання сейфа клієнтом поза чиїмось контролем, у тому числі і з боку самого банку. І тут обов’язок останнього — лише забезпечити збереження чи справність самої комірки. За збереження її вмісту банк не несе жодної відповідальності, про що йдеться в договорі між клієнтом і кредитною організацією. Такий спосіб зберігання цінностей є у всіх вітчизняних банках, які пропонують подібну послугу.

Другий варіант – відповідальне зберігання – передбачає приміщення в осередок цінностей під контролем банку. У цьому випадку він знає про вміст осередку і повинен нести повну відповідальність за збереження довірених йому цінностей. Однак у переважній більшості випадків вітчизняні банки не пропонують подібну послугу, винятки кредитні організації можуть зробити лише клієнтам категорії VIP.

Укладання договору зберігання цінностей у банку засвідчується видачею банком поклажедавцю іменного збереженого документа, пред’явлення якого є основою видачі збережених цінностей поклажедателю.

Залишити коментар:

Site Footer