Закон пропозиції є одним із ключових законів в економіці. Закон пропозиції разом із законом попиту допомагають пояснити як досягається ринкове рівновагу.
Закон пропозиції: поняття та визначення
Розглянемо ключові поняття, які дозволять нам охарактеризувати закон речення:
- Пропозиція (S – supply) – кількість (обсяг) товарів та послуг, яку виробники (продавці) готові продати на ринку за певною ціною в конкретний момент часу.
- Величина пропозиції (Qs) – це кількість пред’явленого на продаж товару за певними цінами. Величина пропозиції буде більшою за високих цін і меншою за низьких.
- Ціна пропозиції (P – price) – це мінімальна ціна, за якою продавець готовий продати одиницю свого товару.
Закон пропозиції (law of supply) говорить, що величина пропозиції за інших рівних умов збільшується в міру збільшення ціни і, навпаки, зменшується в міру зменшення ціни товару, тобто між величиною пропозиції та ціною існує пряма залежність.
Ціна грає ключову роль як у законі пропозиції, і у законі попиту. Зокрема для покупців ціна визначає величину попиту певний товар чи послугу, а продавців — величину пропозиції.
Обґрунтування закону пропозиції
Обґрунтуванням закону пропозиції виступають такі аргументи:
- Емпіричні спостереження. Як свідчить практика, збільшення ціни товару має стимулюючий вплив на продавця. Зокрема, якщо витрати виробництва на одиницю продукції залишаються незмінними, збільшення ціни призводить до зростання прибутку і рентабельності виробника. Відповідно, виробник прагне збільшити обсяги виробництва з метою нарощування валового прибутку.
- Ефект нового продавця. Вища ціна сприяє притоку нових виробників. Ціна для виробника є своєрідним бар’єром. Виходячи з фінансово-економічних, науково-технічних і виробничих обставин, що склалися, у кожного виробника є власний поріг економічної доцільності подальшого виробництва продукції у вигляді точки беззбитковості. Відповідно, якщо ціна піднялася досить високо, це може стати приводом для входу в ринок нових гравців, кому раніше це було економічно недоцільно.
- Перерозподіл ресурсів. Якщо виробник випускає кілька товарів хороших і ціна однією з них підвищується, з метою отримання більшої економічної вигоди виробник перерозподіляє наявні в нього ресурси (матеріальні, фінансові, людські) на користь виробництва більш рентабельного продукту. Це, у свою чергу, призведе до зростання величини пропозиції такого продукту на ринку.
Графічно закон речення можна зобразити за допомогою кривої речення.

Крива речення є графіком з позитивним кутом нахилу. Зміна величини речення на графіку виглядає як рух уздовж лінії речення. За ціною товару P1 продавці готові продати цей товар у кількості Q1. Але при підвищенні ціни з P1 до P2 продавці готові поставити більший обсяг даного товару (Q2).
Допущення
Зростання величини пропозиції зі збільшенням ціни товару можливе лише за «інших рівних умов», тобто. механізм дії закону пропозиції ґрунтується на певних припущеннях. Зокрема, передбачається, що на величину пропозиції не впливають:
- ціни на ресурси;
- технології виробництва;
- наявність товарів-замінників та рівень їх цін;
- податки та субсидії;
- очікування;
- кількість продавців над ринком тощо.