Сутність закону попиту та пропозиції
Закон попиту та пропозиції — це економічний закон, який пояснює взаємодію між продавцями (виробниками) товару та покупцями (споживачами) цього товару у процесі здійснення угод з купівлі-продажу товарів.
Закон попиту та пропозиції – це мікс закону попиту і закону пропозиціїщо у сукупності допомагають пояснити як у умовах ринкової економіки відбувається встановлення ціни товари і досягається ринкове рівновагу.
Механізм дії закону попиту та пропозиції
Закон попиту та пропозиції визначає, що за інших рівних умов, на величину попиту та пропозиції впливає тільки ціна:
- Закон попиту встановлює зворотну залежність між ціною товару та величиною попиту (кількістю товару), тобто. Чим нижча ціна, тим більше товарів хочуть і можуть придбати покупці. І, відповідно, навпаки: що стоїть ціна товару, то меншою буде величина попиту нею.
- Закон пропозиції встановлює прямий взаємозв’язок між ціною товару та величиною пропозиції (кількістю товару), тобто. Чим вище ціна, тим більше товарів хочуть і можуть зробити і продати виробники. І, відповідно, навпаки.
Слід зазначити, що закон попиту та пропозиції – це теоретичний економічний закон, який використовує певні припущення (на величину попиту та пропозиції впливає тільки ціна). Однак у реальному житті на величину проса та пропозиції впливають та інші (нецінові) фактори.
Наприклад, на величину попиту можуть впливати споживчі переваги, наявність товарів-замінників, загальний рівень доходів покупців, кількість покупців на ринку, споживчі очікування та інші фактори. У свою чергу, на величину пропозиції можуть впливати ціни на ресурси, рівень технологій, податки та дотації, кількість продавців на ринку, інфляційні, соціально-політичні та інші очікування.
У деяких випадках закон попиту також не працює (див. Ефект Гіффена, Ефект Веблена).
Тим не менш, головна перевага закону попиту та пропозиції полягає в тому, що він дозволяє знайти «золоту середину» між попитом покупців та пропозицією продавців як за ціною товару, так і за його обсягом. Тобто, на ринку має встановитися така ціна, яка дозволить покупцям задовольнити весь попит на товар за цією ціною, а продавцям — реалізувати його в повному обсязі (без утворення будь-яких надлишків чи дефіциту продукції).
Графічне зображення дії закону попиту та пропозиції
Більш наочно механізм дії закону попиту та пропозиції можна відобразити схематично, нанісши на графік криву попиту і криву речення.

Графік закону попиту та пропозиції дозволяє визначити точку ринкової рівноваги (P0;Q0) коли він над ринком досягається така ціна, коли він весь вироблений виробниками обсяг продукції реалізується у повному обсязі і попит задовольняється у його обсязі. У разі порушення рівноважної ціни на ринку виникне або дефіцит товару (при ціні P1 розмір дефіциту товару становитиме Q2 – Q1), або його надлишок (при ціні P2).