Виплата страхового відшкодування – найважливіший обов’язок страхових органів, завершальний етап економічних відносин при загибелі або пошкодженні майна: виплата страховиком страхувальнику або іншій особі за його (страхувальником) розпорядженням грошової суми на відшкодування збитку, що відбувся внаслідок страхового випадку або події, передбаченої умовами страхування за полісом.
Порядок та строки виплати страхового відшкодування визначені законом, правилами та іншими нормативними документами, залежать від категорій страхувальників, форм страхування, виду застрахованого майна, іноді від його загибелі (пошкодження). Спільним всім видів страхування є збільшення термінів виплати відшкодування при великих збитках, і навіть у випадках, коли утруднено з’ясування обставин загибелі чи ушкодження имущества.
Якщо через велику кількість загиблого майна у встановлені терміни неможливо повністю визначити збитки, то страхові органи можуть виплатити страхувальнику аванс (дидактебл), виходячи з певної частини попередньо обчисленого страхового відшкодування.
До роботи у зв’язку з виплатою страхового відшкодування з урахуванням конкретних обставин справи можуть залучатися аварійний комісар, аджастер, агент зі збитків та інших.