Вибір банку

Вибір банку для обслуговування – непросте завдання

Сучасне життя немислиме без банківської системи. Тому кожен із нас стикається з питанням вибору банку для обслуговування, т.к. Існує регулярна потреба у отриманні тих чи інших банківських продуктів чи послуг. На питання як вибрати банк для обслуговування однозначної відповіді немає, т.к. кожен керується власними уподобаннями та потребами. У той же час існує низка критеріїв, які допомагають здійснити вибір банкуПро які й йтиметься у цій статті.

Надійність банку

За даними соціологічних опитувань, ключовим критерієм при виборі банку є його надійність. Відкриваючи рахунок у банку та розміщуючи на ньому кошти, клієнт насамперед зацікавлений у збереженні своїх заощаджень, що є особливо актуальним у період фінансово-економічної нестабільності у країні. Але визначити надійність банку не так просто.

Безумовно, у банків існує офіційна звітність, але не всі мають фінансово-економічне освіту, щоб самостійно провести подібний аналіз; Існують різні офіційні рейтинги та дані аудиторських висновків, але вони далеко не завжди відображають реальний стан справ. Про це, наприклад, свідчить статистика банкрутств останніх років – низка банків мала стійкі рейтинги, позитивні чи умовно-позитивні аудиторські висновки. Але про реальний стан справ у банку знають далеко не всі його співробітники (про реальну кількість «скелетів у шафі» знає лише «еліта»). Та й правило «надто великий щоб упасти» теж не завжди працює.

У разі краще звернути увагу, кому належить банк, тобто. хто є його справжнім власником. Це важливо для розуміння того, чи здатний банк у скрутну хвилину отримати підтримку свого акціонера. Однозначно, підтримку отримає Національний банк, т.к. навіть в умовах бюджетного дефіциту держава має найпотужніший інструмент – друкарський верстат (так — буде інфляція, але зараз розмова не про це). Підтримку отримає банк, акціонером якого є міжнародна міжнародна банківська група, т.к. в іншому випадку у материнської групи виникнуть репутаційні ризики, що позначиться на падінні вартості її акцій на міжнародних біржах, а втрати суттєво перевищать суму необхідної докапіталізації своєї «дочки». Саме тому під час кризи банки з іноземними інвестиціями першими відобразили збитки (причому дуже суттєві), тобто. показали реальний стан справ, сформували необхідний рівень резервів та здійснили докапіталізацію. У той же час більшість збанкрутілих банків зі 100% вітчизняним капіталом на момент запровадження тимчасової адміністрації мали за балансом або незначний номінальний прибуток, або незначні збитки, а за фактом після роботи адміністрації розмір збитків істотно перевищив суму капіталу банку.

Тому, на даний момент при виборі банку в плані надійності перевагу краще віддати банкам з іноземними інвестиціями та державним банкам. Безумовно, є й деякі вітчизняні фінансово-банківські групи, які навіть у кризу непогано стоять на ногах, але ризики тут вище.

Вартість банківських продуктів та послуг

При виборі банку вартість банківських товарів та послуг також є ключовим критерієм, а деяких клієнтів – навіть вирішальним. Так, при розміщенні вкладу вибір банку залежить від рівня процентної ставки – що він вищий, тим лояльніший вкладник. Почасти це обумовлено наявністю системи гарантування вкладів фізичних осіб, яка, до речі, має і зворотний бік медалі – притуплює почуття пильності та відсуває при виборі банку показник надійності на другий план.

Для потенційних клієнтів велике значення має також і мінімізація витрат у вигляді нижчої процентної ставки за кредитами, або комісійних за відкриття та обслуговування платіжної картки, за здійснення грошових переказів, зняття готівки, конверсійні операції тощо.

Рівень та якість обслуговування

Лояльність клієнтів залежить від рівня та якості обслуговування в банку. Налагоджені процеси, кваліфікований персонал, відсутність черг, безперебійна робота банківських систем, розгалужена мережа банкоматів – це додає плюсів при виборі банку.

Асортимент банківських продуктів

Більшість банків є універсальними та надають повний спектр банківських послуг. У цьому випадку слід звернути увагу на наявність у банку програм лояльності, наприклад, власник платіжної картки отримує бонус до процентної ставки за депозитом або знижку за кредитом.

У деяких випадках вам можуть знадобитися специфічні продукти, які надають далеко не всі банки або відділення банків – наприклад, обмін «екзотичних» валют, операції з банківськими металами, інкасування чеків тощо.

Безперечним плюсом є у банку систем дистанційного банківського обслуговування, т.к. у вік сучасних технологій відсутність у банку повноцінної системи інтернет-банкінгу створює враження деякої його «неповноцінності».

Зручне територіальне розташування банку та його відділень

Для здійснення низки банківських операцій потрібно відвідування відділення банку і якщо такі операції будуть здійснюватися регулярно, то з метою економії часу має сенс підібрати банк із зручним для вас розташуванням. Наявність у банку широкої мережі відділень буде безперечним плюсом (але не для банків типу: «Ви карту у якому відділенні оформляли? – ось туди і йдіть»).

Відгуки клієнтів про банк

Вибір банку також ґрунтується і на відгуках про нього, особливо якщо рекомендації можуть надати знайомі вам люди. Також велику кількість інформації можна отримати на різних фінансових форумах в мережі Інтернет.

Підбиваючи підсумки, хотілося б відзначити таке:

  1. Вибір банку обслуговування є вашим суб’єктивним рішенням і після прийняття такого рішення можна використовувати критерії, викладені вище. Однак іноді альтернативи вибору немає, наприклад, у маленьких населених пунктах.
  2. Деякі банківські операції краще здійснювати через різні банки – принцип економічної доцільності ніхто не скасовував (аналізуйте тарифи, отримувати вигоду). Також ніхто не скасовував принцип «не класти всі яйця в один кошик», якщо сума ваших заощаджень перевищує поріг гарантування вкладів.
  3. Не бійтеся експериментувати: ви ніколи не оціните переваги та недоліки обслуговування в банку, доки не спробуєте альтернативний варіант. У ряду банків є своя «родзинка».
  4. Вибравши банк, будьте напоготові та регулярно моніторте інформацію про стан справ у вашому банку – бо часи нині такі.

Залишити коментар:

Site Footer