Спільне підприємство (Joint Venture) виникає у разі, коли дві сторони об’єднуються, щоб розпочати реалізацію одного проекту. Передбачається, що у спільному підприємстві обидві сторони здійснюють рівні (у грошах) інвестиції в проект, а також витрачають рівний час та зусилля на розробку його концепції. У той час як спільні підприємства зазвичай є відносно дрібними компаніями, великі корпорації також використовують цей метод для диверсифікації своєї діяльності. Створення спільного підприємства може гарантувати успіх як для невеликих компаній, які починають свій шлях у діловому світі, так і для вже існуючих корпорацій. Оскільки величина передстартових і стартових витрат нових проектів зазвичай висока, спільне підприємство дозволяє обом сторонам розділити цей тягар, як і і отриманий прибуток.
Спільне підприємство – це форма спільної діяльності, що передбачає наявність в учасників прав на чисті активи спільної діяльності. Іншою формою спільної діяльності є спільна операція (у цьому випадку учасники спільної діяльності мають права на активи та несуть відповідальність за зобов’язаннями діяльності).
Спільна діяльність є спільним підприємством, якщо:
- вона має структуру окремої організації (це необхідно, оскільки активи та зобов’язання зареєстрованої організації відокремлюються від активів та зобов’язань її власників, але не достатньо);
- учасники спільної діяльності не уклали договірну угоду, яка дає їм права на активи та покладає на них відповідальність за зобов’язаннями спільної діяльності;
- інші обставини не вказують на те, що учасники спільної діяльності мають права на активи та несуть відповідальність за зобов’язаннями спільної діяльності (наприклад, якщо підприємство виробляє продукцію виключно для учасників спільної діяльності, то, по суті, всі ризики та переваги володіння активами цього підприємства належать учасникам спільної діяльності, а постійна економічна залежність підприємства від учасників призводить до того, що учасники зацікавлені у своєчасному погашенні його зобов’язань, тому що в іншому випадку вони не отримають продукції.
Спільне підприємство – форма участі країни у міжнародному поділі праці шляхом створення підприємства (юридичної особи) на основі спільно внесеної власності учасниками з різних країн, спільного управління, спільного розподілу прибутків та ризиків. Є формою спільного підприємництва сфері міжнародних економічних відносин.
Цілі створення спільного підприємства:
- Більше повне насичення ринку країни-місця перебування спільного підприємства товарами, послугами, які є предметом діяльності спільного підприємства.
- Залучення до країни передових технологій, управлінського досвіду, додаткових матеріальних та фінансових ресурсів.
- Розширення експортної бази.
- Скорочення імпорту за рахунок випуску імпортозамінної продукції.
- Розширення ринків збуту.
- Оптимізація оподаткування.
- Інші цілі та завдання учасників спільного підприємства та країни-місця знаходження спільного підприємства.
Послідовність етапів створення спільного підприємства:
- Визначення цілей створення спільного підприємства.
- Аналіз показників потенційного спільного підприємства: витрати, прибуток, рентабельність, окупність вкладень та ін.
- Пошук та вибір іноземного партнера чи партнерів.
- Підготовка та підписання протоколу про наміри.
- Розробка техніко-економічного обґрунтування створення спільного підприємства.
- Підготовка проектів установчих документів.
- Погодження пропозицій щодо створення спільного підприємства в органах державної влади, якщо це необхідно за законодавством країни-місцезнаходження майбутнього спільного підприємства.
- Підписання установчих документів щодо створення спільного підприємства.
- Реєстрація спільного підприємства відповідно до законодавства країни-місця перебування спільного підприємства.