Прибутковість

Прибутковість (profitability) – здатність підприємства генерувати прибуток та здійснювати рентабельну діяльність. Рівень прибутковості характеризується системою коефіцієнтів рентабельності, найважливішими у тому числі є «коефіцієнт рентабельності власного капіталу» (рівень фінансової рентабельності) і «коефіцієнт рентабельності активів» (рівень економічної рентабельності).

Аналіз прибутковості організації необхідний оцінки її здатність отримувати дохід вкладені кошти. Він виконується на підставі звіту про фінансові результати.

Показники прибутковості можуть мати різні назви та форми розрахунку.

Коефіцієнт чистого прибутку (чистий граничний дохід – ЧПД) розраховується як відношення величини чистого прибутку до величини доходу, отриманого від продажу товарів та послуг.

Оборот на вкладений капітал (прибутковість вкладеного капіталу (інвестиції) – ОВК) розраховується як ставлення величини чистий прибуток до величині загальних активів організації.

Чистий дохід на акціонерний капітал (ЧДАК) показує величину чистого прибутку порівняно з акціонерним капіталом (або різницею між активами та пасивами чи зобов’язаннями організації).

При аналізі прибутковості особливе значення має величина показника маржинального прибутку. Якщо маржинальний прибуток організації протягом усього періоду аналізу прибутковості організації мала високі показники, це вказує на високу можливість прибуткового продажу товарів або послуг. Наявність маржинального прибутку при нерентабельній роботі організації свідчить у тому, що з організації є можливість отримання рентабельної роботи або зменшення витрат, або шляхом збільшення обсягів виробництва.

Ціновий коефіцієнт знаходиться як відношення маржинального прибутку до виручки від реалізації та характеризує співвідношення цін на виготовлені товари або послуги та цін на споживані в процесі виробництва сировину та матеріали.

Прибутковість змінних витрат – Це показник, який дозволяє оцінити, наскільки зміниться прибуток від основної діяльності при зміні змінних витрат на 1 грошову одиницю.

Прибутковість постійних витрат дозволяє оцінити рівень віддалення організації від точки беззбитковості.

Прибутковість усіх витрат показує, скільки прибутку від основної діяльності посідає 1 грошову одиницю загальних поточних витрат.

Прибутковість продажів з основної діяльності показує частку прибутку від основної діяльності у виручці від реалізації (без ПДВ).

Балансова прибутковість витрат – Це відношення балансового прибутку до загальної величини поточних витрат періоду.

Чиста прибутковість витрат показує, скільки грошових одиниць чистого прибутку посідає 1 грошову одиницю поточних витрат.

Виробничий важіль показує, наскільки зміниться прибуток від основної діяльності організації за зміни виручки на 1 %.

Крапка беззбитковості в грошах – це добуток виручки від і постійних витрат, поділену у сумі маржинального прибутку.

Залишити коментар:

Site Footer