Продаж заставного майна банками може бути здійснена трьома основними способами.
Перший варіант. Заставне майно позичальника реалізується з його згоди до створення боргу кредиту. У такій ситуації кредитна організація за згодою боржника розміщує інформацію про виставлений на продаж об’єкт на своєму сайті або звертається до послуг спеціалізованого агентства. Право остаточного вибору агенції залишається за позичальником. Банк у будь-якому разі контролюватиме терміни реалізації та поточну ціну. Розраховувати на знижку майбутньому покупцю заставного майна у разі не доводиться. Зацікавлені сторони хочуть продати майно дорожче, тому виставляється воно за ринковою вартістю або вище (за деякими оцінками, на 10—15%).
Другий варіант – судовий. Він здійснюється через процедуру громадських торгів у межах виконавчого провадження. Тут банк не є власником об’єкта та не має права публікувати інформацію про нього без згоди позичальника. Організатором продажу є судовий пристав-виконавець, дії якого чітко регламентовані чинним законодавством.
Щоб взяти участь у торгах, потрібно подати заявку до компанії, яка їх організує та внести аванс. Інформація про торгуючі компанії, лоти, дати торгів та ціни публікується в різних регіональних ЗМІ.
Перші торги починаються із ціни, встановленої у судовому порядку. Підставою для неї є наданий банком звіт про оцінку нерухомості або результати судової експертизи (у разі спору). Як правило, на перших торгах ціна об’єкта відповідає ринковій. Якщо майно не продається одразу, то на другіх торгах воно буде виставлене вже зі знижкою.
Слід зазначити, що купівля заставного майна, що реалізується в судовому порядку, не завжди є безпечною. Наприклад, у квартирі можуть бути прописані позичальник та інші особи, включаючи неповнолітніх дітей. Отже, ризики виселення цих осіб приймає він покупець. Купувати заставне житло безпечніше, коли воно реалізується в досудовому порядку або вже після того, як нерухомість перейде у власність банку.
Третій варіант. Якщо майно на торгах не продається, воно переходить банку рахунок погашення боргу. Для кредитних організацій такий варіант не дуже привабливий, оскільки їм доводиться приймати майно на баланс, створювати під нього резерви і знову повертатися до продажу.
Багато банків надають кредити для придбання заставного житла. Такі спеціальні програми відрізняються від стандартних більш вигідною відсотковою ставкою.