Проблема (Problem)
- складне теоретичне або практичне питання, що потребує вирішення;
- ситуація, коли отримані банком результати не відповідають поставленим перед ним цілям, а отже, деякі аспекти його діяльності потребують покращення;
- розбіжність між існуючим та бажаним станом системи, об’єкта, ситуації, яку треба усунути для досягнення певних цілей та забезпечення ефективної роботи, а шляхи ліквідації цієї розбіжності заздалегідь невідомі.
Проблема (від грец. problema – завдання) у широкому сенсі – складне теоретичне або практичне питання, що вимагає вивчення, вирішення; у науці — суперечлива ситуація, яка у вигляді протилежних позицій у поясненні будь-яких явищ, об’єктів, процесів і потребує адекватної теорії на її розв’язання. Важливою причиною успішного вирішення проблеми є її правильна постановка. Неправильно поставлена проблема або псевдопроблема відводять убік від вирішення справжніх проблем.
Проблема – це перешкода на шляху досягнення поставленої мети. Для вирішення проблеми потрібно провести її аналіз та враховувати у проекті як поточні умови, так і ризики. Проблемною називається ситуація, коли діяльність не реалізується прийнятими раніше способами, і досягнення результату діяльності в умовах, що змінилися, непрогнозовано (утруднено або виключено).
Аналіз проблеми повинен формулюватися так, щоб особа, на яку адресується проблема, могла оперативно ухвалити рішення. Тобто має бути помітна коренева причина, а опис має бути повним, несуперечливим і достовірним, щоб керуючий міг за реальними ресурсами та обставинами скоординувати зміни у проекті з досягненням кінцевого результату.
Сировинна проблема — одна з серйозних глобальних проблем, пов’язана із швидким виснаженням різних сировинних запасів (енергетичної, мінеральної сировини, виснаженням ґрунтів, забрудненням атмосфери та водойм, осушенням Землі, зникненням лісів та рослинності).
Економічна проблема – глобальна проблема людства, пов’язана зі виснаженням ресурсів та поділом світу на полюси економічного розвитку, із забезпеченням продовольства та НТР (науково-технічними революціями):
- Виснаження природних ресурсівпасність виснаження природних ресурсів (корисні копалини, кліматичні, водні, рослинні, земельні, ґрунтові, тваринного світу). Виснаження загрожує як невідновлюваним ресурсам, а й тим, які відносять до розряду поновлюваних.
- Поділ світу на полюси економічного розвиткуоляризація світу за принципом розвиненості економіки. Високорозвинені країни можуть допомагати країнам, що розвиваються, долати труднощі розвитку, але розвинені країни не завжди прагнуть поділитися своїми грошима з країнами третього світу, а навпаки змушують їх до не завжди вигідної співпраці.
- Продовольча проблема – нздатність країн, що розвиваються, повністю забезпечити харчуванням своє населення.
- Науково-технічні революції (НТР) – негативні наслідки, пов’язані з непередбачуваними результатами запровадження тих чи інших досягнень НТР. Втрата відповідальності за результати НТР.
Сутність глобальних проблем полягає в тому, що вони тією чи іншою мірою впливають на економіку та життя населення будь-якої країни, і вирішення цих проблем залежить від зусиль усіх країн світу.
Виникнення глобальних проблем пов’язано насамперед із особливостями економічного розвитку у другій половині ХХ століття. Вперше про глобальні проблеми політики та економісти почали говорити у 60-х – 70-х роках. ХХ століття. Саме з цього періоду до наукового побуту увійшов термін глобалістика як особливий напрямок наукових досліджень.
У разі зростаючої взаємозалежності приватна проблема однієї країни чи регіону може поступово перерости у глобальну , а то й знаходить своєчасного рішення. Проте усі сучасні глобальні проблеми мають спільні характеристики.
Можна виділити такі характеристики глобальних проблем:
- торкаються інтересів усіх країн (або більшості країн);
- гальмують економічний та соціальний розвиток світу;
- вимагають невідкладного рішення;
- взаємопов’язані між собою;
- вимагають координації дій усіх країн світу.
(Див. Місія банку, Стратегічне управління).