Розглянемо, що таке POS-кредит та кредитна картка.
POS-кредит – Це специфічний банківський продукт, спрямований на видачу цільової позики у торговій точці. Наприклад, POS-кредит дуже популярний у магазинах побутової техніки. Кредит, виданий на придбання побутової техніки, таки є POS-кредитом.
Подібні позики досить дорогі (середня ставка становить від 35% річних, іноді реальна відсоткова ставка досягає 80% річних) і короткострокові (зазвичай не перевищує 2-х років).
Основна привабливість даного кредитного продукту полягає у швидкості, легкості та доречності його оформлення: заявка на видачу кредиту оформляється безпосередньо в торговій точці (POS), термін розгляду заявки становить від кількох хвилин (автоматична верифікація анкетних даних спеціальним банківським програмним комплексом) до 1 години (у у разі, якщо потрібна «ручна» верифікація даних кредитним експертом банку). Найчастіше для оформлення POS-кредиту достатньо пред’явити паспорт та ідентифікаційний код.
Досить часто у торгових точках можна побачити рекламні плакати у тому, що цей товар можна купити в кредит під 0%, але це ілюзія, т.к. безкоштовних кредитів немає. Швидше за все відсоткові платежі замасковані різними комісіями або вони «зашиті» у ціну товару (у разі торгова точка виробляє банку компенсацію «недоотриманих відсотків»).
Багато банків, що працюють на ринку POS-кредитування, активно використовують крос-продаж, пропонуючи позичальнику кредитну картку.
Одні банки видають картку в торговій точці, але активувати її можна лише через кілька місяців: якщо кредитна організація бачить, що позичальник сумлінно платить за POS-кредитом, вона встановлює ліміт і картку.
Інші банки видають картку після того, як позичальник здійснить перші кілька платежів за торговим кредитом або повністю за ним розплатиться.
У деяких банків існує програма, за якою кредитну картку можна отримати та активувати відразу після покупки товару у кредит. Така модель вважається ризиковою, але з її допомогою можна швидко наростити портфель кредитних карт.
Кредитна картка є пластиковою банківською карткою із встановленим у певному розмірі кредитним лімітом.
Ставки за кредитними картками, як правило, такі ж, як і за споживчими кредитами, а користуватися ними набагато зручніше – можна використовувати кредитні кошти в частині або повністю, повернути і знову щось сплатити в борг.
Кредитний ліміт схвалюється ґрунтуючись на даних про середню заробітну плату позичальника за останні 3-6 місяців, беручи до уваги якість кредитної історії позичальника.
Власники кредитної картки, як правило, отримують разом із карткою цілий ряд додаткових бонусів:
- грейс-період;
- винагороди від різних платіжних систем (повернення карти частини витрачених коштів — cash-back);
- подарунки від партнерів банків (безкоштовні милі, додаткові знижки та інше).