Платина

ПлатинаПлатина – Хімічний елемент, дорогоцінний метал, що є біржовим товаром. Як правило, позначається символом Pt, який походить від іспанського слова plata – “срібло”; platina – зменшувальна форма, буквально «маленьке срібло» або «срібло». Платина – блискучий сріблясто-білий перехідний елемент, метал, відкритий в 1735 р. Зустрічається, головним чином, у деяких нікелевих рудах. Будучи ковким та легко піддається обробці металом, платина використовується в ювелірній справі, у стоматології, у виготовленні проводів високого електричного опору, магнітів, термопар, хірургічних інструментів, електродів, а також застосовується як каталізатор у каталітичних дожигателях вихлопних газів.

Платина була відома і використовувалася інками та чибчами на території Америки. У Європу потрапила вперше лише у XVIII столітті. Причому тоді суспільство не оцінило нового відкритого хімічного елементу через те, що технічно його сплав зі сріблом було складно відрізнити від золота і в результаті вдавалося виготовляти ювелірні підробки.

Платина застосовується у таких галузях промисловості:

  • автомобілебудування. На сьогоднішній день основний споживач платини – вона потрібна для каталізаторів допалювання вихлопних газів автомобілів. Використання цієї технології почалося в середині 1970-х у зв’язку з посиленням вимог щодо охорони атмосферного повітря. У розвинених країнах на цю сферу припадає до 90 тонн споживання платини на рік;
  • нафтогазова галузь. За допомогою платини отримують високооктановий бензин, ароматичні вуглеводні та технічний водень із бензинових та лігроїнових фракцій нафти. Об’єм використання – 6-7 тонн на рік;
  • електротехніка та електроніка. Платину застосовують як матеріал контактів електричних приладів та печей опору. З її сплавів виготовляють мініатюрні магніти, спеціальні дзеркала для лазерів. Електронна промисловість споживає 6-8 тонн на рік;
  • хімічна промисловість. Платина використовується при виготовленні перегінних реторт для виробництва плавикової кислоти. З неї робляться електроди для одержання низки речовин, таких, наприклад, як перекис водню. Загалом хімічна промисловість витрачає близько 10 тонн платини на рік.

Крім того, платина застосовується у скляній промисловості (до 10 тонн на рік) та в медицині (близько 8 тонн).

До третини всієї платини використовується в ювелірній промисловості. Традиційно основним споживачем ювелірних виробів із платини вважалася Японія, де продавалося до половини всіх прикрас із цього металу. Проте на перше місце вийшов Китай.

Загальне світове споживання платини становить понад 100 тонн на рік і найчастіше перевищує кількість виробленого металу.

На осінь 2017 року розвідані світові запаси платини оцінюються приблизно 80 тис. тонн, з яких понад 6,5 тис. тонн припадає на Росію. Найбільше платини видобувається в ПАР, Росії, США та Зімбабве.

Рідкісність патини та високий попит на неї роблять цей метал привабливим для інвестування. Крім того, платина може виконувати «грошову» функцію нарівні із золотом та сріблом. Так, ще на початку XIX століття із неї виготовлялися російські рублі.

Платина – біржовий товар: вона торгується на London Metal Exchange (LME, Лондонська біржа металів) та New York Stock Exchange (NYSE, Нью-Йоркська фондова біржа). Крім платини з негайним постачанням, існують ф’ючерсні контракти. Ціни вказуються у тройських унціях. На осінь 2017 року платина коштує близько 1000 доларів США за унцію.

Платина з погляду інвестування є певну альтернативу заощадженням коштів у тій чи іншій валюті. При цьому не слід забувати, що ціна на неї залежить від економічної ситуації: під час криз скорочується виробництво автомобілів, а також продажу предметів розкоші.

Залишити коментар:

Site Footer