Пільговий кредит (soft credit) – кредит, наданий кредитором позичальнику більш вигідних йому умовах порівняно з ринковими (на більш тривалий термін, без будь-якого забезпечення; за зниженою відсотковою ставкою із зарахуванням з цього приводу позичальника, повністю надходячи у його оперативне розпорядження).
Граничний випадок пільгового кредиту – безвідсотковий кредит. Зазвичай пільгові кредити погашаються позичальниками періодичними (рівномірними чи зростаючими) платежами чи ануїтетними платежами, що включають внески на погашення капітального (основного) боргу та нарахованих за ним відсотків.
Однією з умов пільгового кредиту можливо також наявність пільгового періоду, протягом якого позичальнику дозволяється не погашати основний борг. У ряді випадків протягом цього пільгового періоду із позичальників стягується нижча відсоткова ставка, ніж у періоди використання та погашення кредиту.
Пільгові кредити надаються країнам, що розвиваються, як економічна допомога. Крім того, вони використовуються як міра регіональної політики з метою вплинути на процес розміщення промислових підприємств.
Пільговий кредит (Preferential Loan) – кредит, що надається банком позичальнику на більш сприятливих умовах, ніж це встановлено внутрішніми документами банку, що визначають його кредитну та облікову політику.
Пільговий кредит – кошти, що надаються позичальнику з державного або місцевого бюджету в обсязі, визначеному кредитним договором, і які повертаються до відповідного бюджету на певних умовах.
В Україні передбачається надання пільгових кредитів, як правило, за цільовим призначенням через систему Державного казначейства або уповноважених банків молодим громадянам для здобуття освіти у вищих навчальних закладах, молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) житла з метою державної підтримки та розвитку малого підприємництва, ферм, господарств та ін.
Правила надання пільгових кредитів здійснюються переважно на основі спеціальних нормативно-правових актів, зокрема:
- Порядку надання молодим громадянам довгострокових пільгових кредитів для здобуття освіти у вищих навчальних закладах за різними формами навчання, незалежно від форм власності;
- Положення про порядок надання довгострокового пільгового кредиту молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) житла.
Цими актами визначено об’єкти та суб’єкти кредитування, умови надання, оформлення та видачі пільгових кредитів, умови укладання, виконання та розірвання кредитної угоди, порядок погашення (повернення) кредиту та відшкодування витрат на його обслуговування, юридична відповідальність позичальника та кредитора за невиконання або неналежне виконання своїх зобов’язань тощо.
Комерційні банки можуть надавати пільгові кредити в рамках конкретних кредитних програм або ж вибірково щодо окремих позичальників, співпрацю з якими банк оцінює як пріоритетне/іміджеве (як правило, VIP-клієнти).
Надання пільгових кредитів інсайдерам банку заборонено.
(Див. Банківський кредит).