Первинний ринок цінних паперів

Первинний ринок цінних паперів (primary stock market) – це ринок, на якому відбувається первинне розміщення цінних паперів. Це розміщення зазвичай організовує андеррайтер (інвестиційний дилер), який самостійно або з групою інших андеррайтерів купує весь (або основний) обсяг емітованих цінних паперів з метою подальшого їхнього продажу інвесторам дрібнішими партіями. Первинний продаж цінних паперів провадиться за підпискою або у формі безпосереднього продажу первинним покупцям.

Первинне розміщення буває двох видів – приватне та публічне.

Приватне розміщення (private placement). І тут пакет цінних паперів продається обмеженому числу осіб (зазвичай, одному-двом інституційним інвесторам). Особливістю приватного розміщення є закритий характер угоди. Жодних вимог щодо розкриття фінансової документації не пред’являється.

Публічне розміщення (public offering) або IPO (initial public offering). Громадське розміщення відбувається з допомогою посередників. Ними можуть виступати як біржі, і інституційні брокери.

Первинний ринок цінних паперів — ринок нової емісії цінних паперів на відміну вторинного ринку цінних паперів (secondary market), де купуються і продаються раніше випущені цінних паперів. Ринок називається первинним, якщо виручку від продажу цінних паперів отримує організація-емітент. Цей термін також відноситься до аукціонів державних цінних паперів для продажу опціонів (opening options) і ф’ючерсних контрактів.

Основними учасниками первинного ринку цінних паперів є емітенти цінних паперів та інвестори. Емітентищо потребують фінансових ресурсів для інвестицій в основний та оборотний капітал, визначають пропозицію цінних паперів на фондовому ринку. Інвестори, Що шукають вигідну сферу для застосування свого капіталу, формують попит на цінні папери Саме на первинному ринку здійснюється мобілізація тимчасово вільних коштів та інвестування в економіку. Але первинний ринок цінних паперів як забезпечує розширення накопичення у масштабі національної економіки. На первинному ринку відбувається розподіл вільних коштів за галузями та сферами національної економіки. Критерієм цього розміщення в умовах ринкової економіки є дохід, який приносить цінні папери. Це означає, що вільні кошти спрямовуються на підприємства, галузі та сфери господарства, що забезпечують максимізацію доходу. Первинний ринок виступає засобом створення ефективної з погляду ринкових критеріїв структури національної економіки, підтримує пропорційність господарства при рівні прибутку, що склався в даний момент, по окремих підприємствах і галузях.

Незалежно від форми розміщення цінних паперів – шляхом прямого звернення до інвесторів чи через посередника – підготовка нового випуску завжди включає низку етапів:

  1. Реєстрація випуску спеціально уповноваженим при цьому урядовим органом. Вона проводиться на основі заяви на реєстрацію, що характеризує усі основні умови випуску.
  2. Період остигання. Протягом цього періоду проводиться перевірка заяви. Емітент використовує його для публікації попередніх проспектів емісії, що дають необхідну інформацію для оцінки привабливості випуску. За цими проспектами потенційні інвестори можуть надіслати емітенту листа про свою зацікавленість у цих паперах.
  3. Етап передемісійної наради, на якій вивіряється заява про реєстрацію та визначається остаточний проспект емісії. Якщо випуск розміщується через посередників, обговорюються остаточні умови договору між емітентом та інвестиційним банком (посередником).
  4. Період безпосередньої реалізації нових випусків.

Залишити коментар:

Site Footer