Оптимізація структури капіталу

Оптимізація структури капіталу (capital structure optimization) — процес визначення співвідношення використання власного та позикового капіталу, у якому забезпечуються оптимальні пропорції між рівнем рентабельності власного капіталу та рівнем фінансової стійкості, тобто. максимізується ринкова вартість підприємства.

Оптимізація структури капіталу одна із найважливіших і складних завдань, вирішуваних у процесі фінансового управління підприємством. Оптимальна структура капіталу являє собою таке співвідношення використання власних та позикових коштів, при якому забезпечується найбільш ефективна пропорційність між коефіцієнтом фінансової рентабельності (див. Прибуток та рентабельність: поняття та формула розрахунку) та коефіцієнтом фінансової стійкості підприємства (див. Коефіцієнти оцінки фінансової стійкості підприємства), тобто. максимізується його ринкова ціна.

Оптимізація структури капіталу – це безперервний процес адаптації змін економічної ситуації, податкового законодавства, сил конкуренції.

Процес оптимізації структури капіталу підприємства здійснюється за такими етапами:

  • аналіз капіталу підприємства;
  • оцінка основних чинників, що визначають формування структури капіталу;
  • оптимізація структури капіталу за критерієм максимізації рівня фінансової рентабельності;
  • оптимізація структури капіталу за критерієм мінімізації рівня фінансових ризиків;
  • оптимізація структури капіталу за критерієм мінімізації його вартості;
  • формування показника цільової структури капіталу

Оптимізація структури капіталу підприємства здійснюється у різний спосіб. Основними з цих методів є:

  1. Метод оптимізації структури капіталу за критерієм політики фінансування активів. Цей метод заснований на диференційованому виборі джерела фінансування різних складових частин активів підприємства. З цією метою всі активи підприємства поділяються на такі три групи:
    • необоротні активи;
    • постійна частина оборотних активів (постійна частина їх обсягу, яка залежить від сезонних та інших циклічних особливостей виробничо-комерційної діяльності);
    • змінна частина оборотних активів (варіює їх частина, що визначається сезонним або іншим циклічним зростанням обсягу виробничо-комерційної діяльності).

    Залежно від свого ставлення до рівня фінансових ризиків, фінансові менеджери обирають різні принципові підходи до фінансування цих складових груп активів (див. Агресивна, консервативна, помірна (компромісна) політика фінансування активів).

  2. Метод оптимізації структури капіталу за критерієм його вартості. Вартість капіталу диференціюється залежно від джерел формування. У процесі оптимізації структури капіталу за цим критерієм виходять із можливостей мінімізації середньозваженої вартості капіталу.
  3. Метод оптимізації структури капіталу за критерієм ефекту фінансового левериджу. Цей ефект полягає у підвищенні рентабельності власного капіталу зі збільшенням питомої ваги позикового капіталу у загальній сумі до певних меж. Гранична частка позикового капіталу, що забезпечує максимальний рівень ефекту фінансового левериджу, характеризуватиме оптимізацію структури капіталу, що використовується за цим критерієм.

З урахуванням розглянутих трьох критеріїв оптимізації формується остаточний варіант структури капіталу підприємства.

Залишити коментар:

Site Footer