Недіючі кредити (Non-Performing Loans, NPL) — згідно з чинною класифікацією це сумнівні та безнадійні до повернення кредити. Згідно з рекомендаціями МВФ, кредити вважаються нечинними, якщо сплата основної суми та відсотків за ними прострочена:
- на три місяці (90 днів) або більше;
- менше ніж на 90 днів, проте відповідно до національних норм нагляду вважається, що обслуговування такого кредиту є «слабким» або «незадовільним».
Якщо кредит був кваліфікований як недіючий, він повинен залишатися в цій категорії до моменту його списання або отримання виплат. Будь-який кредит, який заміщає кредит, який був кваліфікований як недіючий кредит (реструктуризація, переоформлення, рефінансування кредиту), повинен залишатися в цій категорії до отримання виплат відсотків та повернення суми кредиту. До обсягу кредитів, кваліфікованих як недіючі кредитиВключається загальний обсяг заборгованості за ними, а не тільки прострочена сума.
Сьогодні у вітчизняній практиці до недіючих кредитів відносять сумнівні та безнадійні кредити та кредити, які їх замінюють. Поряд із недіючими кредитами виділяють поняття «проблемні кредити», до складу яких включають прострочені та сумнівні кредити. Однак, фактично до проблемним кредитам відносять виключно суму прострочених платежів за кредитом за даними бухгалтерської звітності, а чи не загальний обсяг кредитів, якими допущено прострочення. Прострочені кредити — це заборгованість, яка не погашена у строк, встановлений договором.
(Див. Активи банківські, Безнадійна дебіторська заборгованість, Негативно класифіковані активи).