Ліквідаційні процедури під час банкрутства (liquidation procedures) – законодавчо регламентовані процедури, пов’язані з наслідками оголошення підприємства банкрутом. Функції фінансового менеджменту у процесі здійснення ліквідаційних процедур під час банкрутства включають:
- Оцінку майна підприємства-банкрута за балансовою вартістю. Така оцінка здійснюється на основі повної інвентаризації майна підприємства, що належить йому на права власності або повного господарського відання. Інвентаризаційні описи орендованих активів складаються окремо по кожному орендодавцю із зазначенням, крім встановлених відомостей, строків та форм оренди. В інвентаризаційний опис нематеріальних активів повинні бути внесені дані про їх найменування та характеристику, первісну вартість та суму амортизації, дату придбання та строк корисного використання.
- Визначення ліквідаційної маси, тобто. майна підлягає реалізації (див. Ліквідаційна маса).
- Оцінку майна, що входить до складу ліквідаційної маси, за ринковою вартістю. Оскільки майно підприємства-банкрута підлягає реалізації з задоволення претензій кредиторів, воно має бути попередньо оцінено за мінімальної ринкової вартості (див. Ліквідаційна вартість активів).
- Вибір найефективніших форм продажу майна. Цей вибір ґрунтується на можливостях отримання максимальної суми від реалізації майна підприємства-банкрута. Про порядок продажу майна покупці мають бути заздалегідь оповіщені через засоби інформації. При надходженні двох або більше пропозицій від покупців призначається проведення конкурсу або аукціону.
- Забезпечення задоволення претензій кредиторів. Це найскладніша і найвідповідальніша функція фінансового менеджменту в процесі здійснення ліквідаційних процедур при банкрутстві. Джерелом забезпечення такого задоволення претензій є кошти, отримані від продажу майна підприємства-банкрута. Сума цих коштів розподіляється у певній черговості (див. Черговість задоволення вимог кредиторів).
- Розробку ліквідаційного балансу (див. Ліквідаційний баланс).
Здійснення ліквідаційних процедур при банкрутстві доручається спеціально створювану за рішенням арбітражного (господарського) суду ліквідаційну комісію. До складу ліквідаційної комісії призначаються зазвичай представники зборів кредиторів, банків, фінансових органів, і навіть Фонду державного (комунального) майна (якщо банкрутом визнано державне підприємство).