ЛІБОР (LIBOR – London Interbank Offered Rate) – міжбанківська ставка відсотка за короткостроковим кредитом, щоденно фіксується об одинадцятій годині за Грінвічем учасниками Лондонського міжбанківського ринку. Ставка ЛІБІР служить орієнтиром для підприємств, що здійснюють зовнішньоекономічні фінансові або торгові операції з використанням різних форм кредиту. Наприклад, якась країна, запозичуючи гроші, може сплатити відсоток, обчислений як ЛІБОР плюс один або два пункти.
ЛІБОР — Лондонська міжбанківська ставка пропозиції (продавця) щодо короткострокових міжбанківських депозитів у євровалютах.
ЛІБОР розрізняються за окремими банками, термінами та валютами. Ця ставка фіксується кожним євробанком станом на 11 годину ранку за Лондонським часом. Банк Англії публікує їх та визначає середні ставки LIBOR. Вони є базою визначення відсотка за кредитами (див. Прайм-рейт). При цьому маржа, або спред (премія за банківські послуги), – відносно постійний елемент вартості кредиту – додається до змінної величини ЛІБОР. Спред залежить від рейтингу позичальника.
LIBOR розраховується за декількома валютами: австралійський долар, данська крона, долар США, євро, канадський долар, новозеландський долар, фунт стерлінгів, шведська крона, швейцарський франк, японська єна. При цьому слід враховувати, що йдеться саме про ставки для європейських ринків. Тобто, це не просто долари США, а ціна запозичення доларів США в Лондоні.
Як правило, ставка LIBOR є індикатором стану ринку запозичень. Випускаються похідні від ставки LIBOR цінних паперів. Крім того, вона часто використовується як базовий відсоток при наданні кредитів із плаваючою процентною ставкою. Наприклад, LIBOR + 3 означає, що за кредит буде сплачено ставку LIBOR плюс три відсотки.
Аналогічно конструюється скорочене позначення міжбанківських ставок інших біржах, у своїй перша буква змінюється залежно від місця перебування світового фінансового центру (ФІБОР – у Франкфурті-на-Майні, ПІБОР – у Парижі, СІБОР – у Сінгапурі, МИБОР – у Москві тощо. д.).
Визначальна роль ЛІБОР склалася історично, т.к. Лондон був першим фінансовим центром валютного євроринку. Оскільки ЛІБОР немає фіксованої величини, у кожному укладеному кредитному угоді докладно обговорюється конкретне зміст застосовуваної ставки.
ЛІБОР — у широкому сенсі — шкала відсоткових ставок, що застосовуються лондонськими банками, які виступають на євровалютному міжбанківському ринку з пропозицією коштів у різних євровалютах та на різні терміни: 1, 2, 6 та 12 місяців. Ставка за короткостроковими кредитами є основним орієнтиром задля встановлення кожним банком своїх облікових ставок. Застосовується щодо собівартості продукції (робіт, послуг) з метою оподаткування. Кожен великий лондонський банк самостійно встановлює і змінює ставку ЛІБОР залежно від кон’юнктури, що складається, на валютному ринку.
ЛІБОР — у вузькому значенні — середня відсоткова ставка за ставками ЛІБОР.
За традицією ставки ЛІБОР застосовуються як базові при наданні банківських кредитів на умовах плаваючої процентної ставки. При коригуванні ставки на черговий процентний період зазвичай береться обумовлена у контракті ставка ЛІБОР, зафіксована за 2 дні до початку нового відсоткового періоду.