Легкі гроші: найприбутковіші аірдропи 2022 року

Аірдроп – розподіл токенів проекту серед учасників спільноти. Активи одержують ранні користувачі або ті, хто виконав поставлені розробниками завдання.

Такі роздачі практикує безліч команд. Незалежно від обраної моделі, вони переслідують цілком конкретні цілі: підвищення впізнаваності бренду та лояльності аудиторії, прискорення впровадження токенів, збирання даних або децентралізація управління проектом.

Одержувачі “безкоштовних” токенів можуть утримувати їх протягом тривалого часу або продати незабаром після роздачі.

 • З моменту аірдропу до 1 січня 2022 року понад 40% токенів зросли в ціні. Найкращу динаміку показали Lido (LDO) та OpenDAO (SOS) — 148% та 150% відповідно. Проте другий запустили лише у грудні.
 • Понад 80% розглянутих активів досягли цінових максимумів упродовж першого місяця після розподілу. Надалі вони оцінювалися нижче.
 • Тенденція до зниження ціни спостерігається, оскільки більшість учасників роздач не зацікавлена ​​утримувати токени. Супутнім фактором також стала тривала корекція ринку.

Не всі токени однаково корисні

Ми розглянули аірдропи низки проектів, серед яких агрегатори ліквідності, DeFi-платформи, кроссчейн-міст та служби доменних імен.

У випадку, якщо розробники не ставлять жорстку мету для участі в розподілі, всі роздачі тією чи іншою мірою є прибутковими. Користувачі отримують «безкоштовні» активи, які можна продати — незалежно від обмінного курсу це принесе гроші.

Однак деякі вважають за краще утримувати токени в надії на зростання.

За такого підходу існує значний ризик «недоотримати» прибуток. З розглянутих 18 токенів лише 8 виявилися прибутковими — ціна решти з моменту аірдропу значно знизилася.

Негативна динаміка більшості монет пояснюється тим, що токени зазвичай потрапляють у «слабкі руки» . Безумовно, значущим чинником також стала корекція ринку .

1inch Network (1INCH)

Агрегатор ліквідності з децентралізованих бірж (DEX) 1inch випустив токен управління у грудні 2020 року. Тоді ж відбувся перший аірдроп 1INCH — активи розподілили між учасниками двох програм майнінгу ліквідності, а також гаманцями, які взаємодіяли з платформою до 24 грудня та відповідали одній із умов:

 • мінімум одна угода до 15 вересня;
 • операції на загальну суму не менше ніж $20;
 • не менше чотирьох угод.

У лютому 2021 року проект провів додаткову роздачу токенів управління . Умови участі були такими ж, як і при розподілі у грудні. В ході івента 1inch Foundation відправив:

 • 3,57 млн ​​1INCH – 1308 учасникам другої програми майнінгу ліквідності;
 • 4,8 млн монет – 9094 користувачам Mooniswap;
 • 375 000 токенів на смарт-гаманці Argent, Authereum, Gnosis та Polp;
 • 310 000 1INCH – особам, які використовували лімітні ордери.

Агрегатор також розподілив 6 млн 1INCH серед трейдерів Uniswap, які ніколи не обмінювали токени на платформах 1inch та Mooniswap. Зі списку адрес, що беруть участь у роздачі, виключили торгових роботів.

У середині листопада 1inch анонсував повний перехід до ДАТ .

Opium Protocol (OPIUM)

DeFi-платформа криптовалютних деривативів Opium Protocol запустила токен управління OPIUM та провела аірдроп у січні 2021 року. Активи розподілили серед користувачів, які хоча б один раз здійснювали операцію на майданчику або надавали ліквідність у пул USDT Insurance.

Розмір виплат варіювався від 8 до 100000 OPIUM.

Відмінною особливістю роздачі стала модель майнінгу ліквідності drOpium, яка заохочує відданість проекту. Чим раніше користувач виведе токени, тим меншу винагороду він отримає.

Наприклад, першому, хто вивів кошти, дісталося лише 40% первісної винагороди — решта монет була розподілена між адресами, що залишилися в пулі.

Механізм покликаний заохотити користувачів, які довше утримують токени у сховищі. Теоретично навіть отримали мінімальну суму 8 OPIUM виведуть до 200 000 монет, якщо вийдуть останніми.

На момент написання токени OPIUM утримують 2747 холдерів. У листопаді торговий обсяг деривативами протоколу перевищив $31 млн, а у грудні показник уже досяг $67,2 млн, згідно з opium.research .

LIDO (LDO)

Платформа для ліквідного стейкінгу Ethereum 2.0 провела аірдроп наприкінці січня 2021 року. Серед учасників, які взаємодіяли з проектом до 28 грудня, розподілили 4 млн. LDO.

У квітні 100 млн LDO (10% від сукупної емісії) викупив хедж-фонд Paradigm та його стратегічні партнери . Ці токени заблоковані протягом одного року. Локап зніматимуть поступово.

Mask Network (MASK)

Проект Mask Network, що пропонує браузерне розширення з функцією шифрування даних, провів аірдроп у лютому. У ході івента користувачам роздали 1,86 млн. токенів MASK.

Незадовго до цього Mask Network розподілив 1,06 млн. MASK в рамках Initial Twitter Offering (ITO). Його учасники також отримали токени у першому раунді аірдропу.

Користувачі, які отримали винагороду, повинні були зажадати токени протягом 24 годин. Після закінчення цього терміну первісна сума зменшувалася на 20% щодня, доки досягала 0.

Після ITO MASK торгувався вище $40, проте на момент аірдропу ціна впала до $12.

ZKSwap (ZKS)

У лютому DEX на базі технології ZK-Rollups ZKSwap розподілила 80 млн ZKS серед користувачів, які утримують токени в мережі першого рівня (біржі або автономні адреси гаманців), у мережі другого рівня ZKSwap та на контракті ZKSwap Proof-of-Staking.

Снапшот балансів зробили 25 лютого. На момент знімка ZKS торгувався вище $11, проте ціна різко впала. Надалі вона так і не повернулася до цих позначок.

Протягом року розробники анонсували кілька програм майнінгу ліквідності, у межах яких розподілили понад 10 млн. ZKS.

Pangolin (PNG)

Після запуску в лютому 2021 року DEX на базі блокчейну Avalanche Pangolin провела аірдроп токенів управління. Брати участь у роздачі PNG могли користувачі, які станом на 7 грудня 2020 були власниками Uniswap (UNI) або SushiSwap (SUSHI).

Вимагати винагороду можна було протягом місяця після запуску платформи. У ході аірдропу розподілили 5% сукупної пропозиції PNG — токени, що залишилися, передали в програму майнінгу ліквідності.

Запуск проекту викликав ажіотаж серед користувачів – аномальне навантаження на фоні початку роботи Pangolin навіть призвело до практично повної зупинки транзакцій у мережі Avalanche.

У перші кілька днів роздачі PNG торгувався вище $16, проте потім ціна токена різко знизилася і, як у випадку з ZKS, більше не змогла досягти цих позначок.

ChainSwap (ASAP)

Міжмережевий міст ChainSwap запустив свій токен наприкінці квітня. Проект провів роздачу ASAP серед власників AntiMatter (MATTER) – на ці цілі виділили 1% загальної пропозиції.

У ході аірдропа розподілили опціони на ASAP, які потім можна було обміняти на токени в мережі Binance Smart Chain. У роздачі також могли взяти участь постачальники ліквідності пулу MATTER/ETH та користувачі ChainSwap.

У липні хакери провели дві атаки на протокол і вивели майже $5 млн . Для ліквідації наслідків другого зламу розробники вирішили випустити нову версію токена ASAP.

Ribbon Finance (RBN)

DeFi-протокол Ribbon Finance провів аірдроп токенів у травні, проте активи розблокували лише у жовтні. Для роздачі виділили 3% загальної пропозиції (30 млн RBN).

В івенті змогли взяти участь користувалися опціонними протоколами на базі Ethereum — AntiMatterHegic, Opyn, Charm та Primitive. Токени розподілили серед постачальників ліквідності та продавців опціонів.

Кожна адреса могла претендувати на 5772 RBN.

Після анлока токенів у суспільстві вибухнув скандал . Розробники налаштували розподіл таким чином, щоб «дрібніші вкладники» отримали від роздачі велику вигоду.

Цим скористалася аналітик венчурної компанії Divergence Ventures Бріджет Харріс. Зареєструвавши велику кількість гаманців, вона надсилала на адресу проекту незначні перекази і в результаті отримала понад $2,4 млн. у RBN.

SuperRare (RARE)

NFT-маркетплейс SuperRare запустив токен управління в серпні і розпочав аірдроп. Для роздачі виділили 150 млн RARE або 15% від сукупної ринкової пропозиції. В Івенті взяли участь ранні користувачі платформи.

Упродовж доби після запуску RARE подорожчав на 900%. У листопаді за листингом на Binance ціна активу зросла на 176% , але не змогла наблизитися до максимуму.

dYdX (DYDX)

У вересні децентралізована біржа dYdX випустила токен управління та розподілила частину пропозиції серед користувачів, які скористалися платформою до 26 липня.

На ці цілі направили 75 млн. DYDX (7,5% від сукупної емісії). Для участі в івенті необхідно було здійснити хоча б одну угоду на платформі. За виконання певних цілей за обсягами торгів нагорода збільшувалася. До розподілу не допустили трейдерів із США та деяких інших юрисдикцій.

Незабаром після запуску DYDX розробники виявили, що під час розгортання смарт-контракту «пула безпечного стейкінгу» сталася помилка . Сервіс заблокували.

Songbird (SGB)

Наприкінці вересня експериментальна мережа проекту Flare Network – Songbird – провела аірдроп токенів SGB серед власників XRP. Снапшот мережі XRP Ledger був виконаний із тимчасовою міткою 12 грудня 2020 року.

Більшість платформ, що підтримали аірдроп, не розподілила SGB серед користувачів вчасно, пославшись на інфраструктурні проблеми. Наприклад, Bitstamp провела роздачу лише 8 грудня, а Binance лише 21 грудня.

Проте деяким учасникам все ж таки вдалося отримати нагороду у вересні.

За кожен XRP на балансі учасники аірдропу отримали 0,1511 SGB.

Раніше Flare Network також провела попередній аірдроп нативних токенів SPARK (FLR). Учасники отримають активи, коли команда проекту запустить основну мережу.

Axie Infinity (AXS)

Наприкінці вересня оператор блокчейн-ігри Axie Infinity – Sky Mavis – провів аірдроп токенів AXS на суму понад $60 млн. Активи отримали ранні користувачі платформи. До останніх віднесли гравців, які приєдналися до проекту раніше, ніж 26 жовтня 2020 року.

Одночасно з розподілом токенів у користувачів з’явилася можливість стейкінгу AXS. На момент написання вони направили до пулів понад 20,5 млн AXS (~$2,8 млрд за поточним курсом).

Ethereum Name Service (ENS)

У листопаді система доменних імен Ethereum Name Service оголосила про перехід до децентралізованої моделі управління з делегатами від спільноти та токеном управління ENS .

На аірдроп виділили 25% сукупної пропозиції ENS. Токени отримали адреси, на які станом на 31 жовтня 2021 були зареєстровані доменні імена .ETH.

Кількість отриманих токенів залежало від кількості днів володіння доменом. При цьому користувачі, що встановили ENS-ім’я як основна адреса ( Primary ENS Name ), отримали винагороду в подвійному обсязі.

ParaSwap (PSP)

У середині листопада DEX-агрегатор ParaSwap запустив токен управління PSP і провів аірдроп, у ході якого розподілив 150 млн. монет серед 20 000 гаманців. При цьому токени отримали лише 0,015% від загальної кількості адрес, що брали участь.

Команда проекту поставила собі завдання сформувати співтовариство. У ході розподілу перевагу віддавали залученості, відсіваючи користувачів крок за кроком:

 • насамперед токени отримали адреси, які користувалися агрегатором на регулярній основі з моменту заснування у 2019 році;
 • потім PSP роздали гаманцям, що мають історію транзакцій у ParaSwap, ончейн-активність з іншими проектами/блокчейнами, а також ненульовий баланс. Тут розробники виключали шлях вихідний адресу — ParaSwap — вихідний адресу ;
 • в останню чергу активи отримали учасники свопів із проектами-партнерами, що інтегрували ParaSwap.

Boba Network (BOBA)

Розробники рішення другого рівня для Ethereum Boba Network у листопаді провели арідроп нативних токенів BOBA . Активи отримали утримувачі OMG проекту OMG Network.

Стояча за Boba Network команда Enya є одним із основних учасників OMG Foundation.

Снапшот балансів виконали 12 листопада. У роздачі взяли участь утримувачі токенів у мережах Ethereum та Boba Network.

У листопаді обсяг заблокованих в екосистемі Boba Network коштів (TVL) перевищив $1,39 млрд . Досягши піку, показник почав швидко знижуватися. До січня 2022 року TVL впав на $0,48 млрд.

DappRadar (RADAR)

У грудні аналітичний сервіс DappRadar запустив токен RADAR на блокчейні Ethereum та оголосив про початок аірдропу. Токени могли вимагати:

 • користувачі, які мають акаунт на DappRadar з підключеним гаманцем, які взаємодіяли хоча б з одним dapp на Ethereum за останні шість місяців. Такі адреси отримали 8697 RADAR;
 • будь-які користувачі, які взаємодіяли хоча б з одним dapp на Ethereum за останні шість місяців і не менше ніж з 10 додатками за весь час життя гаманця. Ці адреси отримали 5798 RADAR.

Снапшот мережі виконали 19 жовтня 2021 року. Вимагати винагороду потрібно до 14 березня 2022 року.

Terra Name Service (TNS)

Пов’язана з протоколом Terra служба доменних імен Terra Name Service представила токен TNS та провела аірдроп серед користувачів 24 грудня.

Протягом двох років команда розподілить серед користувачів 25% від сукупної пропозиції токенів. Снапшоту для першої роздачі виконали 17 грудня.

До участі допустили 10 198 адрес, кожна з яких здійснила не менше 15 транзакцій і витратила понад $16 на реєстрацію доменів. Залежно від обсягу операцій, учасники отримали 538 TNS, 1077 TNS або 1940 TNS.

OpenDAO (SOS)

У тому ж місяці проект OpenDAO провів аірдроп токенів SOS серед користувачів NFT-маркетплейсу OpenSea. Участь у роздачі змогли всі адреси, які «робили покупки на платформі в ETH».

Снапшот мережі Ethereum виконали 23 грудня 2021 року. Спочатку передбачалося, що зажадати токени можна до 30 червня. Проте згодом співтовариство проекту вирішило скоротити цей термін до 12 січня.

Розмір винагороди залежить від сукупного числа транзакцій та їхнього обсягу. Середня алокація однієї адреси склала 27 млн. SOS.

Аірдроп викликав ажіотаж у співтоваристві, проте команда OpenSea підкреслила, що не має відношення до проекту, і рекомендувала «вивчити контракт перед тим, як вимагати токени».

«Золоті» мавпи

Роздачі токенів влаштовують не лише розробники DeFi-проектів та оператори торгових платформ. У 2021 році цей тренд підхопив навіть сегмент незмінних токенів.

Наприкінці серпня компанія Yuga Labs, що стоїть за NFT-колекцією Bored Ape Yacht Club (BAYC), провела серед учасників свого розпродажу аірдроп «зелів мутацій», які дозволяють безкоштовно випустити новий предмет із зображенням видозміненої мавпи (Mutant Ape Yacht Club, MAYC).

Розподіл виявився вкрай вигідним для учасників. У ході Івента 28 серпня токени BYAC продавалися по 3 ETH. На момент написання середня ціна токенів MAYC перевищує $60 000 (більше 19 ETH за поточним курсом).

Приклад Yuga Labs наслідували розробники колекції Degenerate Ape Academy на блокчейні Solana. Утримувачі цих NFT отримали токени Degenerate Trash Pandas. Ціна останніх може досягати кількох тисяч доларів.

Висновки

Аірдропи за замовчуванням є прибутковими. Виняток – ситуації, коли витрати на виконання умов участі у розподілі перевищують потенційну вигоду. Це цілком можливо з огляду на транзакційні комісії в мережі Ethereum.

Прикладом таких ситуацій є аірдроп проекту Instrumental Finance (STRM), який відбувся 14 грудня. Оскільки йдеться про токені стандарту ERC-20 , у багатьох користувачів мережеві збори перевищили винагороду.

Останнім часом розробники намагаються підвищити залучення учасників, впроваджуючи моделі майнінгу ліквідності, що заохочують HODL, та виключаючи «мисливців за нагородою».

Однак, як показують ринкові дані, у більшості випадків тим, хто не є активними користувачами цільового проекту, вигідніше реалізувати активи протягом короткого періоду після завершення роздачі. З розглянутих нами токенів 15 досягли цінового максимуму протягом першого місяця після розподілу — надалі їхня вартість була нижчою.

Ухвалюючи рішення щодо стратегії щодо подібних активів, слід звертати увагу на дорожню карту, репутацію команди, інтерес венчурних інвесторів, а також практичну цінність самого продукту.

Залишити коментар:

Site Footer