Кредитування юридичних осіб – послуга, за якої банк надає організації позику на певний термін та отримує за це обумовлений відсоток.
Існує кілька варіантів класифікації кредитів. Їх можна розділити насамперед із цілям кредитування. По-перше, це пов’язані, або цільові, кредити, що надаються для певної і обумовленої в договорі мети. По-друге, незв’язані – для використання на розсуд позичальника.
Також кредити класифікують за термінами: короткострокові, середньострокові та довгострокові. У банківській практиці нашої країни кредити терміном понад два роки відносять до довгострокових.
За технікою надання застосовуються такі схеми кредитування.
Кредити однією сумою – такі, що видаються банком клієнту один раз і в повному обсязі.
Кредити через овердрафт – коли банк виходячи з кредитного договору надає можливість клієнту витрачати більше коштів, ніж є на розрахунковий рахунок. Таким чином, клієнту дозволяється мати дебетове сальдо.
Кредитні лінії – надання банком клієнту можливості отримувати кошти на кредит у певному обсязі протягом обумовленого терміну. Кредитні лінії поділяються на прості (невідновлювані), поновлювані (револьверні), рамкові, онкольні та контокорентні. Крім того, існують кредитні лінії з лімітом видачі та з лімітом заборгованості.
За способом повернення кредити юридичним особам діляться залежно від цього, коли відбувається платіж: або наприкінці періоду кредитування, або протягом усього терміну рівними частками, або за будь-якою іншою обумовленою в угоді схемою. Крім того, у договорі зазвичай прописують можливість та умови дострокового погашення кредиту.
Щоб убезпечити себе від неповернення, банки найчастіше вимагають від позичальників заставу. Їм можуть бути товари на складі, автотранспорт, цінні папери, нерухомість. Крім застави, існує практика підтверджувати платоспроможність підприємства гарантіями (запоруками) засновників.
Послуга надання кредитів юридичним особам у багатьох випадках індивідуальна. Ставки та обсяги позичок визначаються, виходячи з можливостей позичальника, розмірів підприємства, рентабельності та окупності підприємства. Як правило, банки мають окремі програми кредитування малого та середнього бізнесу. Пропонують свої послуги у галузі мікрокредитування, кредити для учасників тендерів та інші кредитні продукти для юридичних осіб.