Розвиток міжнародних економічних відносин, глобалізація та інтеграція бізнесу призводять до виникнення ризиків країни. Країновий ризик виникає під час здійснення підприємцями чи інвесторами зовнішньоекономічної діяльності.
Країновий ризик — це ризик зміни поточних чи майбутніх політичних чи економічних умов у країні настільки, коли зовнішньоекономічні контрагенти не зможуть виконати свої зобов’язання.
Наприклад, такі дії іноземної держави як зміна валютного та торгового регулювання, квотування, ліцензування, зміна податкового законодавства, зокрема запровадження чи збільшення розміру мит тощо. можуть негативно вплинути на результати підприємницької діяльності.
З погляду інвестора країновий ризик загалом означає ймовірність того, що об’єкти інвестування будуть експропрійовані, частково пошкоджені або повністю знищені внаслідок суспільно-політичних потрясінь, або ж внаслідок змін у фінансово-економічній сфері та/або законодавчій базі, що негативно вплине. на стан інвестиційного клімату в країні і, як наслідок, призведе до недоотримання інвестором прогнозованого прибутку або навіть виникнення збитків.
Країновий ризик впливає тих суб’єктів господарську діяльність, які мають розвинені зовнішньоекономічні відносини. З погляду підприємця країновий ризик означає загрозу невиконання укладених зовнішньоекономічних контрактів щодо поставки продукції (надання послуг) чи здійснення розрахунків внаслідок певних соціально-політичних потрясінь чи економічних подій.
Країнові ризики умовно можна поділити на три основні типи:
- соціально-політичні;
- макроекономічні;
- мікроекономічні.
Аналіз ризику країни проводиться для подолання невизначеності, з якою стикаються інвестори при інвестуванні коштів в іншу країну. Він визначає ймовірність того, що суверенна держава або незалежні кредитори у певній країні не матимуть можливості чи бажання виконати свої зобов’язання щодо іноземних кредиторів та (або) інвесторів.
Слід зазначити, що при прийнятті управлінських рішень підприємці та інвестори можуть використовувати кредитні рейтинги країн, оцінку яких здійснюють професійні рейтингові агенції, такі як Moody’s, Fitch та Standard & Poor’s. Також особливої популярності користуються індекси ризику країни, розроблені компанією BERI (Business Environment Risk Intelligence SA).
Країновий ризик – це комплексний ризик і кожна з компаній має власну методику оцінки ризику країни, але в цілому при проведенні аналізу розглядаються такі ключові показники:
- ефективність економіки, очікуване зміна рівня ВВП країни;
- структура економіки;
- збалансованість зовнішньоекономічного товарообігу;
- рівень державного та комерційного зовнішнього боргу, рівень кредитоспроможності країни та наявність невиконаних зобов’язань із зовнішньоекономічного боргу;
- рівень політичного ризику;
- інвестиційна структура;
- доступність банківських кредитів;
- доступність короткострокового фінансування;
- доступність довгострокового позикового капіталу;
- насиченість ресурсами, включаючи робочої сили, ресурси капіталу, природні ресурси;
- здатність країни підтримувати стабільне неінфляційне зростання;
- ймовірність виникнення форс-мажорних обставин;
- схильність країни до впливу зовнішніх факторів і т.д.
З ризиком країни досить тісно пов’язаний ризик перекладуякий характеризується неможливістю конвертації національної валюти у вільно конвертовану валюту та/або з проблемами ліквідності платіжного балансу країни, у зв’язку з чим може бути призупинено обслуговування платежів за зовнішніми боргами.