Концерн

Концерн (concern) – форма об’єднання промислових, торгових, транспортних підприємств, фінансових та науково-дослідних установ, що характеризується (на відміну від конгломерату) єдністю власності та контролю, наявністю технологічних та виробничих зв’язків між підприємствами-учасниками, меншою диверсифікацією.

Термін «концерн» запозичений з німецької мови (куди прийшов з англійської, а початок бере від латинського concernere — змішувати) і тісно пов’язаний з історією розвитку економіки Німеччини та особливостями німецького законодавства. Проте хибно думати, що саме там з’явилися перші концерни. Вважається, що перший концерн у світі та прообраз майбутніх конгломератів створив у Флоренції Козімо Медічі. Група його компаній ще наприкінці XIII – початку XIV століття мала представництва в тому числі в Ісландії та в Африці, відправляла співробітників і транспортувала товари з Азії Великому шовковому шляху, включала банки і торгові будинки. Саме поняття концерну виникло лише за кілька сотень років. Спочатку виникли схожі на сучасні біржі (хоча прообрази існували з 1351 р. у Венеції, перша біржа відкрилася в Амстердамі в 1602), потім з розвитком індустріалізації активізувалася банківська діяльність і приватні підприємства об’єднаються в групи, концерни і конгломерати.

Концерн – велике об’єднання підприємств, пов’язаних спільністю інтересів, договорами, капіталом, участю у спільній діяльності. Часто така група підприємств об’єднується навколо сильного головного підприємства (холдингу, материнської компанії), яке у своїх руках акції цих підприємств. Номінально які входять у концерн підприємства, які виробляють окремі товари, розташовані у різних регіонах, зберігають господарську самостійність, залишаються юридичними особами, будучи дочірніми компаніями, філіями головної компанії. Для концерну характерні децентралізована система управління підприємствами, що входять до нього (за основними групами продукції та регіонів), великий обсяг внутрішньофірмових поставок; централізованими у ньому є, як правило, капіталовкладення, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, а також фінанси.

Міжнародні концерни відомі під назвою транснаціональних. Концерни, куди входять учасники з багатьох країн, називаються мультинаціональними.

Розрізняють такі види концернів:

  • вертикальні;
  • горизонтальні;
  • змішані (конгломерати).

Під вертикальними розуміються об’єднання фірм, що охоплюють весь виробничий цикл від закупівлі матеріалів до виготовлення та збуту одного певного виду продукції – наприклад, Volkswagen AG, що поєднує всі аспекти автовиробництва.

Горизонтальні концерни зазвичай поєднують схожі фірми з різною клієнтурою, наприклад об’єднання пивоварень з різними сортами пива. Ще одним прикладом є концерн, куди входять виробники взуття різних марок, цінової вартості, сезонності або з випуском товару для певної вікової групи.

Велику роль становленні сучасних концернів зіграла динаміка фінансових ринків 1960-х, з типово перемежовуються спадами і підйомами. Це дозволило конгломератам скуповувати компанії за заниженими цінами на позики в банках, показувати хороше повернення з інвестицій, отримувати ще більші кредити та використовувати фінансові важелі, таким чином створюючи ланцюгову реакцію. Так виникли або набули сильного розвитку американський General Electric, німецький Siemens, японська Mitsubishi.

У російській мові слово концерн найчастіше застосовується до мультинаціональних фінансово-промислових груп Європи, наприклад Siemens, ThyssenKrupp, Volkswagen, Dräger. Тоді як стосовно американських утворень зазвичай вживається термін «група корпорацій», «фінансова група» чи ФПГ.

Діяльність концерну може поширюватися однією підгалузь чи галузь економіки. До нього можуть входити підприємства однієї чи кількох галузей. Лише деякі найбільші концерни охоплюють всю галузь (наприклад, у Німеччині концерн Siemens — електротехнічну промисловість). Концерни діють у галузях економіки, де розвинене велике і масове виробництво, застосовуються високі технології. Найчастіше це чорна та кольорова металургія та сталеливарна промисловість, машинобудування та автомобілебудування, хімічна та електротехнічна індустрія.

Залишити коментар:

Site Footer