Ядерне страхування

Ядерне страхування (nuclear risks insurance) – страхування цивільно-правової відповідальності організації, яка експлуатує ядерний об’єкт, що передбачає обов’язок страховика зробити страхову виплату за заподіяння ядерної шкоди (збитку) внаслідок ядерного інциденту.

Ядерний об’єкт — ядерна установка, радіаційне джерело, пункт зберігання ядерних матеріалів та радіоактивних речовин, сховище радіоактивних відходів, що використовуються в мирних та оборонних цілях, що містять або застосовують ядерні матеріали, радіоактивні речовини або радіоактивні відходи в кількостях та з активністю (і/або випромінюючі іонізуюче) випромінювання з інтенсивністю або енергією), які рівні встановленим нормами та правилами в галузі використання атомної енергії значенням або перевищують їх. На провадження відповідних видів діяльності з ядерною установкою, радіаційним джерелом, пунктом зберігання ядерних матеріалів та радіоактивних речовин, сховищем радіоактивних відходів потрібні дозволи (ліцензії), видані державними органами з регулювання ядерної безпеки.

Ядерний інцидент — подія або ряд подій одного і того ж походження на ядерному об’єкті при транспортуванні ядерних матеріалів, радіоактивних речовин та радіоактивних відходів, за яких радіаційний вплив перевищує межі, встановлені нормами та правилами у сфері використання атомної енергії.

Ядерна шкода (шкода) – шкода, заподіяна життю та здоров’ю громадян та (або) їх майну, майну юридичних осіб, об’єктам навколишнього природного середовища радіаційним впливом або поєднанням радіаційного впливу з токсичними, вибуховими чи іншими небезпечними впливами, що виникли внаслідок ядерного інциденту. У разі якщо поряд зі шкодою, заподіяною радіаційним впливом, заподіяно іншу шкоду, яка не може бути обґрунтовано відділена від шкоди, заподіяної радіаційним впливом, така шкода також визнається ядерною шкодою.

Ядерне страхування реалізується в рамках існуючої законодавчої бази та міжнародних договорів щодо організації страхового захисту.

Ядерне страхування здійснюється страховиками, які мають ліцензію на цей вид страхування.

Найбільш економічно обґрунтованою та повсюдно застосовуваною формою ядерного страхування є об’єднання страховиків (страхові пули). У світі існує понад 30 пулів (із 450 ядерних реакторів, що є у світі, в рамках страхових пулів страхуванням охоплено 310 за матеріальними збитками і дещо більше — за відповідальність перед третіми особами).

Договором ядерного страхування є угода між страхувальником (експлуатуючою організацією) та страховиком (або пулом). Відповідно до договору останній зобов’язується зробити виплату страхового відшкодування юридичній або фізичній особі, якій завдано ядерної шкоди (збитку), відповідальність за яку несе страхувальник, у розмірі часткової або повної компенсації цієї шкоди.

Величина страхового внеску визначається виходячи із страхової суми, строку дії договору та страхового тарифу, що визначається страховиком (страховим пулом) на підставі результатів експертизи технічного стану та забезпечення ядерної та радіаційної безпеки об’єкта та в залежності від обсягу та характеру робіт, що виконуються експлуатуючою організацією.

Розмір страхової суми визначається виходячи з законодавчих актів.

Страховими випадками визнаються події, обумовлені Правилами страхування, що відбулися при здійсненні страхувальником діяльності в галузі використання атомної енергії внаслідок ядерного інциденту в період дії договору страхування, що призвели до радіаційного впливу або комбінації радіоактивного впливу з токсичними, вибуховими та іншими впливами на здоров’я та майно потерпілих що спричинили за собою смерть, будь-яке порушення здоров’я фізичної особи, будь-яку втрату або шкоду майну фізичної чи юридичної особи.

Основними особливостями ядерного страхування є:

  • безперервність здійснення страхування;
  • необхідність завчасної інформації державних органів регулювання ядерної безпеки про припинення страхового захисту;
  • значна кількість ризиків, що підлягають страховому покриттю;
  • тривалий термін виконання страховими компаніями зобов’язань щодо відшкодування шкоди (збитку) – до 10-30 років.

Залишити коментар:

Site Footer