Економічні ризики

Узагальнено, економічний ризик можна охарактеризувати як ймовірність того, що інвестиції залежатимуть від макроекономічних умов, таких як державне регулювання, обмінні курси чи політична стабільність. Тому часто цей вид ризику називають макроекономічним ризиком. Іншими словами, у разі фінансування проекту економічний ризик є ризиком того, що результати проекту не принесуть адекватних доходів для покриття експлуатаційних витрат і погашення боргових зобов’язань.

Економічний ризик, проте, є «розпливчастим» терміном, т.к. має безліч визначень (трактувань). p align=”justify”> Образно кажучи, економічний ризик відноситься до ризику того, що підприємство буде економічно нестійким в наслідок впливу різних факторів, пов’язаних як з економічними умовами ведення бізнесу, так і з шахрайськими діям, які негативно впливають на результати проекту.

Економічні ризики: поняття та визначення

Економічні ризики – Можливість втрат внаслідок випадкового характеру результатів прийнятих господарських рішень або дій.

В інвестиційній сфері економічні ризики – Це ймовірність виникнення збитків в результаті вкладення капіталу. Коли капітал вкладається в облігації, не виключена можливість не тільки несплати відсотків, а й неодержання номінальної вартості облігацій. При вкладенні коштів, наприклад, в акції, доходи компанії можуть виявитися настільки незначними, що за підсумками фінансового року акціонери не отримають дивіденди на свої акції та їх курс впаде нижче за рівень, зафіксований на момент придбання цих акцій.

У проектному фінансуванні економічний ризик – Це ризик того, що продукція проекту не зможе бути продана за ціною, що покриває операційні та експлуатаційні витрати проекту, а також витрати на обслуговування боргу.

Економічний ризик можна розглядати по-різному, використовуючи широкий спектр систем моделювання. Як простий приклад, давайте припустимо, що заплановано житлове будівництво. У цьому випадку економічний ризик полягає в тому, що вигоди від розробки та реалізації проекту не покриють усі витрати. Це може статися через спад на ринку нерухомості, відсутність інтересу до житла, незапланованого перевитрати коштів та інших факторів.

Економічні ризики — ймовірність того, що економічний спад негативно вплине на інвестиції. Наприклад, запуск продукту класу “люкс” безпосередньо перед або під час рецесії несе великий економічний ризик. Економічний ризик тісно пов’язаний із політичним ризиком, оскільки урядові рішення, що впливають на економіку, також можуть вплинути і на інвестиції. Наприклад, центральний банк може підвищити облікову ставку або законодавчий орган може підвищити ставку податку, і це може призвести до економічних умов, що негативно впливають на інвестиції.

Економічний ризик, пов’язаний із певною країною — події у національній економіці, які можуть вплинути на результати міжнародної фінансової угоди. Країни зі стабільним економічним зростанням мають менший рівень ризику, порівняно з тими країнами, економічне зростання яких швидко змінюється у часі.

Види економічних ризиків

Глобально всі економічні ризики можна розділити на 2 категорії:

  1. макроекономічні ризики;
  2. мікроекономічні ризики.

До макроекономічних ризиків можна віднести:

  • політичний ризик;
  • ризик країни;
  • систематичний ризик;
  • валютний ризик;
  • податковий ризик;
  • інфляційний ризик;
  • соціальний ризик;
  • екологічний ризик тощо.

До мікроекономічних ризиків можна віднести:

  • виробничий ризик;
  • комерційний ризик;
  • кредитний ризик;
  • інвестиційний ризик;
  • інноваційний ризик;
  • ризик ліквідності інвестицій тощо.

У структурі економічних ризиків підприємства найбільше схильні до таких видів ризиків:

  • Відсотковий ризик. Впливу відсоткового ризику особливо схильні підприємства з низьким значенням коефіцієнта автономії, тобто. бізнес яких будується переважно на позикових коштах. Підвищення рівня процентних ставок веде до подорожчання вартості фондування і, як наслідок, збільшення процентних витрат на обслуговування боргу. Надмірне зростання таких витрат може негативно вплинути не тільки на рівень кредитоспроможності компанії, а й на загальний рівень її платоспроможності, що загрожує банкрутством.
  • Ризик підвищення цін на сировину, матеріали та енергоресурси. Цей ризик повинні враховувати все виробничі підприємства на висококонкурентних ринках з еластичним попитом продукцію, т.к. Вартість реалізації швидше за все залишиться на колишньому рівні, а при збільшенні загальних витрат зросте собівартість продукції і знизиться рентабельність.
  • Ризик зниження ринкових ціни продукцию. Цей ризик може виявлятися внаслідок перенасичення ринку, падіння попиту, виходу ринку нових великих гравців (ефект масштабу) та інших чинників. При постійної витратної частини зниження ціни реалізовану продукцію у разі призведе до падіння рентабельності, у гіршому — до виникнення збитків.
  • Ризик збільшення рівня мінімальної заробітної плати. У разі, якщо уряд приймає рішення про збільшення мінімального рівня заробітної плати підприємства змушені відкоригувати їхній рівень відповідно до цих вимог, що неминуче призведе до зростання витрат.
  • Ризик збільшення податкових ставок і мит також призведе до зростання витрат.
  • Валютний ризик. Ризику зміни курсу валюти особливо схильні до компаній, що ведуть зовнішньоекономічну діяльність.

Для мінімізації негативного впливу економічних ризиків на фінансові результати діяльності підприємства на підприємствах впроваджуються системи ризик-менеджменту з метою управління ризиками.

Залишити коментар:

Site Footer