Економічна ефективність

Економічна ефективність (economic efficiency) – характеристика економічної системи із співвідношеннями витрат та результатів її функціонування. Економічна ефективність – результат економічної діяльності, економічних програм та заходів, що характеризується ставленням отриманого економічного ефекту, до витрат факторів, ресурсів, що зумовили отримання цього результату, досягнення найбільшого обсягу виробництва із застосуванням ресурсів певної вартості.

Економічна ефективність оцінюється у відносних одиницях (ставлення результату до витрат – ефект на одиницю витрат). Використання економічних ресурсів, у якому досягається максимально можливий результат (рівень задоволення) за даних витрат і технології, є оптимальним.

Держава здатна управляти загальним рівнем економічної ефективності за допомогою кредитно-грошової, бюджетної, податкової політики, розробки поточних та перспективних планів соціально-економічного розвитку країни, що впливають на інвестиційну стратегію підприємств та їхню економічну ефективність.

У широкому плані враховують соціально-економічну ефективність як корисний результат від витрат суспільної праці, виражений обсягом отриманих суспільством матеріальних благ і послуг. Вкладення в освіту, охорону здоров’я, культуру сприяють підвищенню загальної та професійної підготовки та зміцненню здоров’я людей, збільшення їх вільного часу, що за принципом зворотного зв’язку позитивно впливає на функціонування виробничих підприємств та економічну ефективність у майбутньому.

Економічна ефективність складається як інтегральний показник ефективності на різних рівнях економічної системи та є підсумковою характеристикою функціонування національної економіки та отримання максимуму можливих благ від наявних ресурсів. Для цього потрібно постійно співвідносити вигоди (благу) і витрати, або, інакше кажучи, поводитися раціонально. Раціональна поведінка полягає в тому, що виробник і споживач благ прагнуть найвищої ефективності і для цього максимізують вигоди та мінімізують витрати.

На мікроекономічному рівні – це ставлення виробленого продукту (обсяг продажів компанії) до витрат (праця, сировина, капітал).

На макроекономічному рівні економічна ефективність дорівнює відношенню виробленого продукту (ВВП) до витрат (праця, капітал, земля) мінус одиниця. Можна окремо оцінювати ефективність капіталу, ефективність праці та ефективність землі (надр).

Загальна економічна ефективність складається з окремих ефективностей (див. Ефективність виробництва, Ефективність капітальних вкладень, Фондовіддача).

Залишити коментар:

Site Footer