Дисконтований термін окупності інвестицій

Що таке дисконтований термін окупності?

Дисконтований термін окупності (Discounted Pay-Back Period, DPP) — це термін, необхідний повернення вкладених інвестицій у проект рахунок чистого грошового потоку з урахуванням ставки дисконтування.

Дисконтований термін окупності є одним із ключових показників оцінки ефективності інвестиційного проекту. Сутність методу дисконтованого терміну окупності у тому, що з початкових витрат за реалізацію інвестиційного проекту послідовно віднімають дисконтовані грошові доходи про те, щоб окупити (покрити) інвестиційні витрати.

Дисконтування грошових потоків дозволяє врахувати зміну вартості грошей у часі, тобто. здійснюється облік зміни купівельної спроможності грошей. Це особливо актуально за умов нестабільності національної грошової одиниці.

Ставка дисконтування, використовувана у процесі розрахунку терміну окупності, дозволяє врахувати як очікуваний рівень інфляції, а й норму дохідності, прийнятну інвестора. Все це, зрештою, дозволяє точніше визначити термін окупності інвестиційного проекту

В економічній літературі дисконтований термін окупності інвестицій має низку синонімів: дисконтований період окупності капіталовкладень, окупність термінів поточних цін, Discounted Payback Period, DPP, Present Value Payback, PVP.

Формула розрахунку дисконтованого терміну окупності інвестицій

Для розрахунку дисконтованого терміну окупності інвестицій застосовується така формула:

Дисконтований термін окупності інвестицій (формула)

де
DPP (Discounted Pay-Back Period) – дисконтований термін окупності інвестицій;
IC (Invest Capital) – розмір первісних інвестицій;
CF (Cash Flow) – грошовий потік, що генерується інвестиційним проектом;
r – ставка дисконтування;
n – термін реалізації проекту
.

Ставка дисконтування (або бар’єрна ставка) – це ставка за допомогою якої здійснюється приведення величини грошового потоку n-ом період до єдиної величини поточної вартості. У цьому ставка дисконтування то, можливо як єдиної (фіксованої) всім періодів, і змінної.

Інвестиційний проект вважається ефективним, якщо сума дисконтованих потоків від його реалізації перевищує суму початкових інвестицій (тобто настає окупність проекту), а також якщо термін окупності не перевищує певну граничну величину (наприклад, термін окупності альтернативного інвестиційного проекту).

Приклади розрахунку дисконтованого терміну окупності інвестицій

Припустимо, що початкові інвестиції у проект становлять 500 тис., а грошові потоки протягом 7 років реалізації проекту мають значення, як у таблиці нижче. Дисконтування здійснюватимемо за ставкою 10% річних.

Приклад розрахунку дисконтованого терміну окупності інвестицій

Наведені дані свідчать, що з початкових інвестиціях 500 тис. за 7 років сумарні грошові потоки у проекті становитимуть 745 тис., у своїй за перші 5 років грошові потоки, генеровані проектом, становитимуть 500 тис., тобто. окупність проекту становить рівно 5 років. Але це простий розрахунок, який не враховує вартість грошей у часі.

Якщо ж продисконтувати очікувані грошові потоки за ставкою 10%, то окупність проекту становитиме майже 7 років, т.к. накопичувальний дисконтований грошовий потік за 7 років перевищить первісну суму інвестицій.

Як зазначалося вище, ставка дисконтування може бути не лише фіксованою, а й змінною величиною. На розмір ставки дисконтування можуть впливати ряд факторів, зокрема інфляційні очікування, вартість залучення ресурсів, зміна прибутковості альтернативних інвестиційних інструментів тощо. Розглянемо приклад розрахунку дисконтованого терміну окупності із різними рівнями ставки дисконтування.

Дисконтований термін окупності з різною ставкою дисконтування

Коефіцієнт дисконтування визначаємо за стандартною формулою (1+r)n. Наприклад, у нашому випадку для третього року коефіцієнт дисконтування становитиме:

(1 + 0,1) * (1 + 0,12) * (1 + 0,11) = 1,368

Тобто при розрахунку коефіцієнта дисконтування для третього року використовуються ставки дисконтування відповідно за перший, другий і третій рік.

Розділивши грошовий потік періоду відповідний йому коефіцієнт дисконтування, отримаємо дисконтований грошовий потік. Як і першому прикладі, дисконтований термін окупності інвестицій становитиме 7 років.

Переваги та недоліки методу дисконтованого терміну окупності

Дисконтований термін окупності дозволяє:

  • врахувати зміну вартості грошей у часі;
  • застосувати різні ставки дисконтування окремих періодів.

Недоліки методу дисконтованого терміну окупності інвестицій:

  • не враховується розмір грошових потоків після точки беззбитковості;
  • відбувається спотворення обчислюваних результатів при непостійних грошових потоках із різним знаком.

Залишити коментар:

Site Footer